-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Akik látták a Zöld kártya című filmet annak idején, azok tudják, nem egyszerű bebizonyítani a hatóságoknak, hogy egy külföldivel kötött házasság nem feltétlenül az állampolgárság megszerzése érdekében jön létre. Angliában ezentúl nemcsak a kapcsolat „eredetiségéről” kell számot adni, hanem a betelepülő nyelvtudásáról is.
Jelenleg még csak azt kell bebizonyítaniuk a házasodni vagy együttélni vágyóknak, hogy kapcsolatuk nem csak a vízum megszerzésére, hanem igazi érzelmekre épül. 2011-től azonban ez nem lesz elég: akkor már alapfokú szóbeli nyelvvizsga kell majd ahhoz, hogy valaki vízumot kaphasson, és beteljesülhessen a szerelem – tájékoztat a Guardian című brit lap.
(Forrás: lockstockh)
Pro
Az új rendelkezés nagy vitát kavart a szigetországban: egyesek kirekesztőnek, mások igen hasznosnak vélik. A szabálymódosítás kidolgozásáért felelős belügyminisztérium úgy gondolja, a változtatás a bevándorlók érdekeit szolgálja. Nekik lesz majd könnyebb a beilleszkedés és az állástalálás alapszintű nyelvtudással a tarsolyukban. És nem utolsó szempont, hogy az új hazát választók így valóban rá lesznek kényszerítve, hogy megtanulják az angol nyelvet. (A kormány becslése szerint a partnervízumért folyamodó évi 65 000 ember közül átlagosan 11-20 % magától még alapfokon sem tanulja meg a nyelvet, mielőtt az országba érkezik.)
S hogy a vizsgák közül miért esett éppen a szóbeli alapfokúra a választás? A belügyminisztérium érvelése logikusnak tűnik: amikor valaki egy új országba érkezik, a szóbeli nyelvtudásra sokkal nagyobb szüksége van, mint akár az írás-, akár az olvasáskészségre. Ezen felül sokak szerint a nyelvvizsga szóbeli részét jóval könnyebb letenni, mint az írásbelit.
Kontra
A nyelvvizsgaközpontok szakértői ezzel szemben aggasztónak tartják az új szabályt, mondván, a rendszer így nem biztosítana egyenlő esélyeket mindenkinek. A mostani tervek szerint ugyanis összesen 30 fajta nyelvi teszt alapján adhatnak majd számot tudásukról a jelentkezők – ám ezeknek a teszteknek a jelentős hányada nem lesz elérhető az Egyesült Királyságon kívül, ahol a vizsgát az előírás szerint le kell tenni. És ami elérhető lesz, az sem mind megfelelő, mert azok általában olyan speciális tudást mérnek, mint például az üzleti angol.
A Lancesteri Egyetem nyelvészprofesszora, Charles Alderson szerint a létező harminc közül csupán egyetlen olyan vizsga van, amely garantáltan azt méri, amit mérni szeretnének vele. Márpedig ő szakértőnek számít, hiszen régóta foglalkozik nyelvvizsgatesztek kidolgozásával. „A lista egy vicc. A rajta szereplő nyelvvizsgaközpontok többségéről soha életemben nem hallottam, bár meglehetősen tájékozott vagyok a nemzetközi kínálatot illetően. Komolyan fel vagyok háborodva” – fakad ki.
Mások viszont amiatt aggódnak, hogy a papír mögött nem lesz valódi tudás. Az országon belül is gondot okoz kiszűrni a hamis nyelvvizsgákat, hát még nemzetközi szinten. „Vajon a jelentkezők megfelelő feltételek között vizsgáznak majd, vagy egyszerűen csak szereznek valahonnan egy lepecsételt bizonyítványt? – teszi fel a kérdést Patricia Sullivan, az Angol és Közösségi Nyelvek Tanárainak Nemzeti Szövetségétől.
Ezen kívül egyéb gondok is akadnak. A vizsga költsége megközelítőleg ezer fontra rúg majd, ami sok bevándorlónak nehézséget jelenthet. Nem is beszélve az új szabály bevezetéséről, ami szintén nem lesz olcsó mulatság. A belügyminisztérium úgy becsüli, 10 év leforgása alatt legalább 1 millió fontot kell befektetni, hogy a rendszer működőképes legyen. Érdemes lenne ezt a pénzt inkább nyelvi kurzusokba fektetni, hiszen az angol földre érkezőknek 12 hónapot kell várniuk, amíg részt vehetnek egy angol tanfolyamon – veti fel Sullivan. A minisztérium szerint azonban a bevándorlóknak maguknak kell gondoskodniuk arról, hogy megtanuljanak angolul, még mielőtt letelepednének.
Csak manipuláció?
Ha bevezetik az új szabályokat, nem az Egyesült Királyság lesz az egyetlen ország, amelyik a betelepülni vágyó partnerek, házastársak számára előír bizonyos szintű nyelvtudást. Hollandiában például a vízumért cserébe 2006 óta kötelező levizsgázni holland nyelvből és társadalmi ismeretekből. Németország 2007-ben vezetett be hasonló szabályozást, Franciaországban pedig ugyanez most van folyamatban.
Mindazonáltal a szakértő Alderson meg van győződve, hogy az Egyesült Királyság esetében politikai manipulációról van szó, és az ország vezetése így próbálja a bevándorlókat távol tartani. „A tény, hogy csak az alapfokú szóbeli nyelvvizsgát írják elő, azt a látszatot kelti, hogy ez nem is valódi akadály az embereknek. Pedig a legtöbbnek az lesz.”