-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Még folyik az általános vitája a jelnyelvi törvényként ismert jogszabálynak, ami a jelelést hivatalos nyelvként fogadja el.
„A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló törvényjavaslat a hallássérültek kommunikációs jogát biztosítja, így egyebek között lehetővé teszi a hivatali ügyintézéskor a magyar jelnyelv használatát” – mondta Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára az előterjesztés általános vitájában kedden az Országgyűlésben.
„A jelnyelv önálló, természetes nyelvként való elismerésének azért van jelentősége, mert a hallássérült emberek jelentős része számára nem a hangok, hanem a jelek, nem a beszélt és írott magyar nyelv, hanem a magyar jelnyelv a kommunikáció elsődleges eszköze” – hangsúlyozta a politikus.
A javaslat a közigazgatási hatósági, a szabálysértési, a büntető, a polgári és egyes közjegyzői eljárások esetében azonos szabályok szerint teszi kötelezővé a jelnyelvi tolmács kirendelését.
Korózs Lajos elmondta, az előterjesztés tartalmazza jelnyelv elismerésért, a jelnyelv oktatásának és a jelnyelven történő oktatásnak, valamint a jelnyelvi tolmács-szolgáltatásnak a szabályait.
Kitért arra, hogy Magyarország 2007-ben ratifikálta a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményt, amely számos, a jelnyelvvel kapcsolatos kötelezettséget ró az országra. Hozzáfűzte: az egyezmény kimondja, hogy a nyelv fogalma magában foglalja a jelnyelvet és a nem beszélt nyelv egyéb formáit is, és a részes államok kötelezettségévé teszi a jelnyelvi tolmácsoláshoz való hozzáférés feltételeinek megteremtését. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára kitért arra, hogy a javaslat megalkotását éveken át tartó komoly szakmai munka előzte meg.
Korózs Lajos az elmúlt időszak modellprogramjai, szakmai fejlesztései mára eljutottak arra a pontra, hogy további fejlődésük, egységes és működőképes rendszerré válásuk csak egy átfogó, konzisztens jogi szabályozás támogatásával valósítható meg.
„Egy olyan törvény megalkotására van szükség, amely biztosítja a hallássérült és siket-vak embereket megillető nyelvi kommunikációs jogokat” – fűzte hozzá.
A törvényjavaslat vitájában részt vett a maga is hallássérült Kósa Ádám, a Fidesz európai parlamenti képviselője, akinek jelnyelvi tolmács fordította a felszólalásokat.
Az általános vitában egyértelművé vált, hogy a törvényjavaslat valamennyi parlamenti párt támogatását bírja.
Török Zsolt (MSZP) az általános vitában kiemelte: a jelnyelvi tolmácsok szakképzése 2003 óta része az államilag elismert szakképzésnek. Hozzátette, Magyarországon 2002 óta működik a jelnyelvi tolmácsszolgáltatás országos hálózata. Kiemelte: a jelnyelv törvényi elismerése évtizedes törekvése a hallássérült embereknek.
„A javaslat a közigazgatási hatósági, a szabálysértési, a büntető, a polgári és egyes közjegyzői eljárások esetében azonos szabályok szerint teszi kötelezővé a jelnyelvi tolmács kirendelését” – közölte. „a jelnyelvi tolmácsolás pedig ingyenes” – tette hozzá.
A kormánypárti képviselő kiemelte: a törvény két évtized küzdelmének eredménye lesz.
A Fidesz nevében felszólaló Hirt Ferenc kiemelte: nagy adóssága a magyar parlamentnek a jelnyelvi törvény. Hangsúlyozta: a Fidesz is támogatja a törvényjavaslatot és elfogadásra javasolja azt az Országgyűlésnek.
Soltész Miklós (KDNP) elmondta, rendhagyó törvény van a parlament előtt, mivel azt minden parlamenti párt támogatja. „A törvény a mintegy 60 ezer siket és legalább 100 ezer hallássérült jogait garantálja” – jelentette ki.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a siket emberek csak jelnyelven tudnak hivatalos ügyeket intézni, és azt is megemlítette, hogy a fogyatékossággal élő embereket bocsátják el először a munkahelyeken egy leépítésnél.
Béki Gabriella (SZDSZ) úgy fogalmazott: Magyarország élen jár a fogyatékosüggyel való foglalkozásban. Mint mondta, a jelnyelvi törvény attól jelentős, hogy törvényi szinten ismeri el a jelnyelvet. Hozzátette: a törvény működtetéséhez azonban pénz is kell. „A javaslatban szerepel, hogy valamennyi filmnek és filmsorozatnak magyar nyelvű felirattal és jelnyelvi tolmácsolással kell majd elérhetőnek lennie” – hangsúlyozta.