-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Genetikai értelemben nem léteznek etnikai csoportok - derült ki egy nemzetközi DNS-vizsgálatnak köszönhetően, amely több genetikai különbözőséget mutatott ki az etnikai csoportokon belül, mint azok között.
„A közép-ázsiai etnikai csoportokat sokkal jobban a társadalmi szabályok határozzák meg, mintsem az ősök, az öröklődés” – írják a kutatók tanulmányukban, amely a BMC Genetics című szaklapban látott napvilágot. A tanulmányról a ScienceDaily című tudományos hírportálon olvasható összefoglaló.
Az Evelyne Heyer, a párizsi Természettudományi Múzeum professzora által vezetett nemzetközi kutatócsoport a türk és az indoiráni nyelvcsaládon belül több népességet is vizsgált Közép-Ázsiában. A tudósok egyrészt a mitokondriumok – a sejtek energiaszerve – DNS-ét vizsgálták, a mitokondriális DNS ugyanis kizárólag anyáról öröklődik, ezért alkalmas emberi populációk eredetének vizsgálatára. Az apai öröklődést az Y-kromoszómán keresztül tanulmányozták.
„Vizsgálataink azt jelzik, hogy legkevesebb két, a türk nyelvcsaládhoz tartozó közép-ázsiai csoport esetében az etnikai hovatartozás sokkal inkább egy mesterségesen létrehozott társadalmi rendszer által fenntartott genetikai elhatárolódás, mintsem közös genetikai ősök eredménye” – hangsúlyozta Evelyne Heyer.
Az egyének által alkalmazott elkülönítés, amellyel magukat más etnikai csoportok tagjaitól akarták megkülönböztetni, általában kulturális, nyelvi, gazdasági, vallási és politikai jellegű volt.
Evelyne Heyer és kollégái kimutatták a közös ős hiányát specifikus etnikai csoportban: átlagosan több genetikai különbözőség mutatkozott meg az etnikai csoportokon belül, mint azok között.
A francia tudós az eredményeket kommentálva rámutatott: az olyan genetikai adatok elemzése, mint amilyenek e kutatásban szerepeltek, fontos szerephez juthatnak etnikai kérdések vizsgálatakor.