-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Továbbra sincs egységes vélemény a szlovák kormánykörökben arról, hogyan változtassák meg a Robert Fico kormánya által tavaly módosított állampolgársági törvényt, amely alapján elveszíti eredeti szlovák állampolgárságát az, aki önként újat vesz fel.
Legújabban a szlovák belügyminisztérium hozott nyilvánosságra egy tervezetet, amely egyebek között engedélyezné a szlovák-cseh kettős állampolgárságot. Daniel Lipsic belügyminiszter csütörtökön nyilvánosságra került elképzelése szerint a cseh állampolgárság felvételénél a szlovákok nem veszítenék el eredeti állampolgárságukat.
„A két nemzet és ország sokéves történelmi, kulturális és családi kapcsolataiból kifolyólag” – indokolta a miniszter elképzelését, amely azonnal eltérő reakciókat váltott ki.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Csak egy szűk rétegnek kedvez, de mi lesz a többiekkel” – vélekedett Gál Gábor, a Híd magyar-szlovák párt képviselője. Hozzátette: a belügy javaslata felesleges, átfogóbb koalíciós megoldást kell találni.
Dusan Caplovic, az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) alelnöke is bírálta a javaslatot. „Az, amit a miniszter javasol nem más, mint egy uniós tagállam előnyben részesítése a többiek előtt” – jelentette ki a volt kisebbségügyi kormányfő-helyettes.
A Sme című liberális napilap pénteken azt írja, hogy Daniel Lipsic javaslata kedvező a magyarok számára. „Lipsic nem vádolható azzal, hogy beépített magyar ügynök lenne, de most megérdemelne egy köszönő képeslapot Budapesttől” – vélekedik Lukás Fiala, a jegyzet szerzője.
Úgy véli: Lipsic javaslata „két erős érvet adott a déli szomszédok kezébe, hogy miért van az ő kettős állampolgárságot engedélyező törvényük rendben”.
A szerző szerint az első fontos érv az, hogy Lipsic is tartós lakhely nélkül adna szlovák állampolgárságot, holott a magyar törvény elutasításakor talán ez volt a leglényegesebb szlovák kifogás. A miniszter javaslata szerint most olyanok kaphatnának szlovák állampolgárságot, akik szüleinek egyike valamikor csehszlovák állampolgára volt, vagy ezen a területen élt.
„Próbáljuk meg tehát összehasonlítani, kinek van reálisabb tényleges kapcsolata a másik országgal: egy szlovákiai magyarnak, aki néhány kilométerre él a határtól, amelyet talán többször is hetente átlép, vagy egy emigráns gyermekének, aki talán 1968 óta nem volt Európában? A válasz világos. És nem kedvező Szlovákiai számára” – állapítja meg Fiala.
A másik, Budapestnek kedvező dolog az azokhoz a szlovákokhoz való hozzáállás, akik cseh állampolgárságot szereztek. Ők kivételt kapnának, s nem veszítenék el szlovák állampolgárságukat. Eddig az állam azt állította, tárgyi ismérvek és az egyenlőség, s nem pedig vérségi kötődések alapján szabályozná az állampolgárságot.
„Most az indoklásban az olvasható, hogy egy bizonyos csoportra külön eljárás fog vonatkozni 'tekintettel a két ország állampolgárait összekötő sokéves történelmi, kulturális és főleg családi kapcsolatokra' Törvényüket szebben a magyarok sem tudnák bemutatni” – záródik a Sme kommentárja.
Hasonlóan fogalmaz a Hospodárské Noviny gazdasági és politikai napilap kommentátora is. „Lipsic semmit sem változtatott (a törvényben), a Cseh Köztársaságra vonatkozó kivételen kívül. A történelmi, kulturális és családi kapcsolatokra hivatkozik. Vicces érvelés, mert a magyarokkal majdnem ezer éven át éltünk egy államban, s ha leszámítjuk a nyelvi korlátokat, sok tekintetben közelebb vannak hozzánk, mint a csehek” – véli Arpád Soltész a Hospodárské Novinyben.
A belügyminisztérium szerint a Fico-ellentörvény alapján eddig 126-an veszítették el szlovák állampolgárságukat. Közülük csak 15-en lettek magyar állampolgárok. Az újság úgy véli: a reális adatok valószínűleg mások, mert a törvény és a szankciók miatt számosan nem jelentik be az új állampolgárság felvételét.