-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Krím félsziget jövőjéről szóló minden további döntésben tiszteletben kell tartani és figyelembe kell venni a krími tatárok érdekeit.
Aggodalmát fejezte ki a Krím félsziget kisebbségeinek és őslakos népeinek, különösen a krími tatároknak a fenyegetett helyzete miatt a Minority Rights Group Europe. Az emberi jogi szervezet szerint ennek oka az orosz csapatok jelenléte és a Krím félsziget elszakadásáról tervezett népszavazás. A emberi jogi szervezet az MTI-hez is eljuttatott közleményében felszólította a krími parlamentet, Oroszországot és az ukrán kormányt, hogy tegyenek azonnali lépéseket a kisebbségek jogainak védelméért és az etnikai feszültség csökkentésére. A Minority Rights Group Europe szerint az orosz csapatok jelenléte a Krím félszigeten és a krími parlament döntése a félsziget Ukrajnától való elszakadásáról tovább gerjesztheti az etnikai feszültséget a térségben.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kisebbségek és a félsziget csaknem 300 ezres őslakos közössége, a krími tatárok egyre inkább megfélemlítésnek és erőszaknak vannak kitéve – írták. Nemrég krími tatár lakosok ajtaját jelölték meg x-szel, ami az őslakosok Sztálin idején történt, 1944-es deportálásának emlékét idézi. A Krím félszigeten emellett paramilitáris csoportok és védelmi egységek kezdtek tevékenykedni – tették hozzá.
A szervezet kifejtette: a kisebbségek és az őslakos közösségek a biztonságuk érdekében szerveződni kezdtek. Fegyvertelen, olykor vegyes etnikumú, közösségi alapon szerveződő járőrcsapatokat állítottak fel, amelyek figyelik például a mecsetek és a templomok környékét. Emlékeztetnek arra, hogy a krími hatóságok előre hozták március 16-ra azt a népszavazást, amelyen a félsziget Oroszországhoz csatlakozásáról döntenek. A kisebbségekre és az őslakos népekre nézve fenyegető légkörben a referendum már előzetesen sem tekinthető szabadnak vagy tisztességesnek – hangsúlyozta a szervezet.
Kiemelték: a Krím félsziget jövőjéről szóló minden további döntésben tiszteletben kell tartani és figyelembe kell venni a krími tatárok érdekeit. A helyi közösségeknek joguk van ahhoz, hogy részt vegyenek az őket érintő döntésekben – közölték.
A szervezet emlékeztetett arra is, hogy Ukrajnában február 23-án – még az új kormány megalakulása előtt – eltörölték a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó törvényt, amely minden nyelvi kisebbségre vonatkozott, így az ország déli és keleti részén élő oroszokra és a krími tatárokra éppúgy, mint a bolgár, a magyar és a román közösségre. Az új kijevi kormánynak a regionális és kisebbségi nyelvek európai chartájával összhangban újra hatályba kell helyeznie az eltörölt nyelvtörvényt – áll Minority Rights Group Europe közleményében.Korábban maga az MTI közölte azt a hírt, mely szerint a nyelvtörvény továbbra is hatályos.
(A szerk.)
Vasárnap népszavazást tartanak a dél-ukrajnai Krím félsziget hovatartozásáról. Az új kijevi vezetés már bejelentette, hogy a népszavazás – és így annak eredménye – illegitim, mert „nincs törvényi alapja”.
A 26 ezer négyzetkilométer területű fekete-tengeri félszigetet szűk földsáv köti Ukrajnához. A félsziget kétmillió lakosának 60 százaléka orosznak vallja magát, 24 százalék ukrán, 12 százalék pedig krími tatár. Rajtuk kívül német, fehérorosz és lengyel kisebbség él a félszigeten, kis számban magyarok is. A lakosok döntően orosz, ukrán és krími tatár nyelvet beszélnek.