-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy olyan iskolát mutatunk be, ahol a gyerekek túlnyomó többsége nem beszéli az oktatás nyelvét, amikor először átlépi az iskola kapuját. Mégis sikeresek lesznek.
Hazánkban sem ritkaság, hogy egy-egy általános iskolai osztályban vannak olyan gyerekek, akik nem beszélnek magyarul olyan szinten, mint társaik – például azért, mert nem a magyar az anyanyelvük. Nekik nehezebb beilleszkedni társaiknál az új közegbe. Nem biztos, hogy jól értik a tanítót, és hogy sikeresen végzik el az első évet – hacsak nem kapnak speciális segítséget.
Birminghamben van egy általános iskola, ahol a gyerekek 94% beszél otthon valamilyen más nyelven. És egy mostani 29 fős hatodik osztályban senkinek nem anyanyelve az oktatás nyelve, azaz az angol. Az iskola mégis kiemelkedően teljesít az országos átlaghoz képest. Hogy csinálják?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Mail Online cikke szerint a fent említett osztályba járó gyerekek összesen kilenc nyelven beszélnek, például urduul, arabul vagy pastuul. Az iskola tanulói között, akiknek jelentős része pakisztáni származású, összesen 23 nyelv beszélőit találjuk meg. Van, aki románul vagy olaszul tud, de a hindit és a japánt is beszéli valaki. Az oktatás nyelve elsőtől kezdve az angol, és harmadikban kezdődnek a kötelező spanyolórák. Pedig az iskolába lépő gyerekek alig vagy egyáltalán nem tudnak angolul.
A Greet Primary School mintegy 900 tanulóját 161 pedagógus oktatja. Őket 35 önkéntes segíti. A tanárok mindegyikének van képesítése az angolt nem anyanyelvként beszélő gyerekek oktatására. Emellett a pedagógusok és segítők nagy része beszél a környéken beszélt nyelvek valamelyikén, ami nagyban megkönnyíti a kommunikációt. Ám még így is előfordul, hogy a szülőkkel való kapcsolattartáshoz tolmácsot kell fogadnia az iskolának.
Nem csak az oktatáspolitikusok találták kiemelkedőnek, sőt modellértékűnek a Greet Általános Iskolát. A környéken is olyan jó hírük van, hogy minden osztályhoz van várólistájuk. Az iskola pedagógusai pedig esküsznek rá, hogy a módszerük kulcsa az integráció. Nem különítik el a különböző szinten beszélő gyerekeket, hanem együtt nevelik őket.
Emellett az angol nyelvi nevelés már az iskolába lépés előtt megkezdődik. A leendő elsősök játékdélutánokra mennek az iskolába. Ezeken a foglalkozásokon már elkezdik lefektetni az angol alapjait. Hatodikra pedig gyakorlatilag az összes gyerek folyékonyan beszél angolul, és így már semmi akadálya nincs annak, hogy sikeresen elvégezzék a középiskolát.
(Forrás: Wikimedia Commons / Eric S. Powell / PD)
Forrás
The class where EVERY pupil speaks English as a second language