-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
További 3 százalékkal csökkent tavaly 2010-hez képest a magyar könyvpiac forgalma – közölte Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója hétfőn az MTI-vel.
Míg 2010-ben még 61,5 milliárd forint értékben vásároltak könyvet Magyarországon, tavaly 2 milliárd forinttal kevesebb, mintegy 59,5 milliárd forint volt ez az adat, ami 3,32 százalékos visszaesést jelent. A könyvpiac forgalma már 2010-ben csökkenést mutatott a 2009-es adatokhoz képest.
A kommüniké felidézi, hogy a Központi Statisztikai Hivatal által közölt tavalyi hivatalos infláció 3,9 százalék volt, így a könyvpiaci forgalom visszaesése az elmúlt esztendőben valóságosan több mint 7 százalékos.
Ha figyelembe vesszük, hogy a könyvpiaci konjunktúra utolsó évében, 2008-ban még több mint 67,6 milliárd forintos forgalmat regisztráltak, „az elmúlt három esztendőben a forgalom csökkenése nominálisan is 13,6 százalékot tett ki. Ha ehhez hozzávesszük, hogy 2009 és 2011 között a hivatalos infláció pontosan 13 százalék volt, akkor azzal a drámai adattal szembesülünk, hogy a magyarországi könyvpiac az elmúlt három esztendőben több mint 26 százalékos veszteséget szenvedett el” – olvasható a közleményben.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az összegzés szerint a közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek elmúlt évi forgalma 1 százalékkal növekedett, a tavalyi könyvpiaci forgalomból több mint 16,7 milliárd forinttal, 28,2 százalékkal részesedett. Az ismeretterjesztő könyveknek a könyvkiadáson belüli pozíciója az elmúlt évben sem változott lényegesen, az 1,9 százalékos csökkenés mintegy 14,5 forint forgalmat jelentett, a teljes könyvpiac 24,3 százalékát tette ki ez a szegmens.
A szépirodalmi, illetve fikciós művek az elmúlt évben is megőrizték piaci pozíciójukat, az 1 százalékos csökkenés 12,5 milliárd forintos forgalmat jelentett. Az irodalmi jellegű művek több mint 20 százalékos piaci részesedése európai összehasonlításban is nagyon jó arány.
A szakkönyvek, tudományos művek, lexikonok, szótárak, valamint az egyéb, felsőoktatásban használatos kiadványok összesített ágazatában látszólag nem következett be változás, a 8,96 százalékos piaci részesedés egy hajszállal jobb is, mint a 2010-es 8,66 százalék. A tavalyi 5,3 milliárdos eladás szinte megegyezik az azt megelőző év adatával. A statisztika azonban bizonyos mértékben torzít, a KSH kimutatása szerint a szakkönyvek és tudományos művek címszáma tavaly is jelentősen csökkent, az ágazat forgalmát a különböző nyelvi szótárak és lexikonok keresettsége ellensúlyozza csupán – olvasható a közleményben.
A gyermek- és ifjúsági könyvkiadás idei adatsora nominálisan jelentős növekedést mutat: a 2010-ben regisztrált 7,6 milliárd forinttal szemben a kiadók 9,9 milliárd forintos 2011-es eladási adatot jelentettek, ami papíron 30,5 százalékos növekedés. Az összegzés kitér arra is, hogy a tavalyi növekedés valójában 13-14 százalékos, mivel a gyermekkönyv-kiadási piac egyik legjelentősebb szereplője téves adatot szolgáltatott 2010-ben. Amikor a hiba kiderült, az akkori statisztikát már nem lehetett módosítani, így papíron növekedés helyett 2010-ben 16 százalékos csökkenést mutatott a gyermek- és ifjúsági irodalmi szegmens 2009-hez képest.
A piaci csökkenés arányában mintegy 3,7 százalékkal mérséklődött tavaly az idegen nyelvű könyvek importja. A külföldről behozott idegen nyelvű kötetek a 2011. évi összforgalom 6,5 százalékát tették ki csaknem 4 milliárd forinttal.
A mintegy húsz éve kidolgozott könyvforgalmi statisztikai kérdőív még egy ágazatként összesítette a CD-k, CD-ROM-ok, a később megjelenő hangoskönyvek, valamint az utóbbi években a magyar könyvpiacon is kapható digitális könyvek forgalmi adatait. Az elmúlt évben igyekeztek szétválasztani a nem papíralapú, más-más adathordozón megjelenő könyvtípusok forgalmát. A CD-k, CD-ROM-ok piaci részesedése több mint 40 százalékkal csökkent, a tavalyelőtti 147,5 millió forintos forgalommal szemben a múlt évben már csak 82,7 milliós forgalmat regisztráltak. Kiszűrve a nem jogdíjas adattárak forgalmát, a nem papíralapú, digitális könyvek forgalma még ma sem éri el a félmilliárd forintot: tavaly 411,5 millió forintos digitális könyvforgalmat jelentettek a magyarországi kiadók, ami a teljes magyarországi könyvpiac mindössze 0,7 százalékát jelenti.
Az MKKE összegzése szerint a magyarországi könyvpiac struktúrája, kiadói koncentrációja lényegében nem változott: 2011-ben 14 piacvezető cég produkálta a kiadói összforgalom 56,65 százalékát, és 38 kiadó állította elő a teljes összforgalom több mint háromnegyedét. A külföldi tulajdonban lévő magyarországi könyvkiadók piaci pozíciója az elmúlt esztendőben tovább csökkent, tavalyi összesített könyvforgalmuk csaknem 12,9 milliárd forintot tett ki, ez a teljes tavalyi könyvforgalom 21,6 százaléka.