-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A nyelvészet darwinista felfogása szerint nem mi alakítjuk a nyelvet, hanem a nyelv maga alakítja az emberek nyelvhasználatát.
A nyelvek változására általában úgy gondolunk, mint ami a szabad akaratú emberek döntései hatására jön létre. A Bécsi Egyetem egyik nyelvésze, Nikolaus Ritt azonban azt vizsgálja, hogy a szavak és hangok hogyan használják az embereket saját „önös” céljaik elérésére – számol be minderről a Physorg.com egyik írása.
Ritt megközelítése egészen új irányból vizsgálja a nyelvek változásait, ez a nyelvészeti darwinizmus a szavakat a biológiai génekhez hasonlóan kezeli. Ritt szerint sok olyan hosszú távú változás van a nyelvekben, amelyeket nehéz a beszélők szemszögéből kiinduló elméletekkel magyarázni.
(Forrás: wikimedia commons)
Az egyik ilyen példa az angol nyelvben, hogy a hosszú szavak magánhangzói idővel általában rövidülnek, míg a rövid szavak magánhangzói pedig hosszabbá válnak. Ez által a nyelv ritmikai egységei egyenletesebbek lesznek.
A nyelvészet hagyományos elméletei nem tudják kielégítően megmagyarázni ezeket a változásokat, mert a beszélők igényeiből és céljaiból indulnak ki. Az angol nyelv magánhangzó-változásai azonban az i.sz. 9. században kezdődtek és mai napig tartanak. Ritt magyarázata abból indul ki, hogy a nyelv ritmusa állandó evolúciós nyomást fejt ki a szavakra és a hangokra, amelyeknek ebben a környezetben kell megállni a helyüket.
A nyelvészet darwinista felfogásában kisebb szerepet játszanak maguk a nyelv beszélői, a nagyobb hangsúly a nyelv belső szerkezetére helyeződik. Az emberek így csak eszközök a nyelv elemeinek „önös” versengésében.
A nyelvészeti darwinizmus még gyermekcipőben jár, az elmélet még kidolgozás és tesztelés alatt áll, és még csak vár a nyelvésztársadalom részéről az általános elfogadásra.