-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nem tervezi Christian Wulff német államfő, hogy távozik hivatalából, ugyanakkor elismeri, hogy súlyos hibát követett el, amikor megpróbálta megakadályozni egy számára kellemetlen újságcikk megjelenését. A német sajtó és az ellenzék keveselli Christian Wulff szerda esti nyilatkozatát.
Christian Wulff egy szerdán adott interjúban hangsúlyozta: nem fér össze az elnöki munkáról alkotott felfogásával, amit tett, ezért bocsánatot kér és változtat a sajtóval kialakított viszonyán.
A német országos közszolgálati televíziókban szerda este rendkívüli adásként sugárzott interjúban Christian Wulff elmondta: a Német Szövetségi Köztársaság elnökének higgadtan és objektív, távolságtartó, semleges hozzáállással kell végeznie munkáját, továbbá tisztelnie kell az alapvető jogokat, köztük a sajtó szabadságát.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az államfőről a napokban kiderült, hogy megfenyegette az ország legnagyobb példányszámú napilapjának főszerkesztőjét egy cikk miatt, amelyben az újság Christian Wulff egy félmillió eurós baráti kölcsönének történetét tárta fel. A szövetségi elnök azt próbálta elérni, hogy az újságcikk ne jelenjen meg.
Christian Wulff az ARD és a ZDF televízióban egy időben sugárzott interjúban hangsúlyozta: a Bild című lap főszerkesztőjével történt eset súlyos hiba volt, és magatartása nem fér össze az elnöki munkáról alkotott felfogásával. „Ezt sajnálom és bocsánatot kérek érte” – mondta az államfő.
Hozzátette: változtatnia kell a sajtóval kialakított viszonyán. Ennek jegyében csütörtökön az interneten publikálja valamennyi írásbeli választ, amelyeket a vitatott kölcsönügylettel összefüggésben újságíróktól eddig kapott.
A kereszténydemokrata politikus ugyanakkor hangsúlyozta: nem követett el törvénysértést, lemondani pedig nem kíván. Szívesen végzi a munkáját, amelyet öt évre vállalt. „Öt év után pedig, amikor mérlegre teszem munkásságom eredményét, azt szeretném látni, hogy jó és sikeres elnök voltam” – mondta Christian Wulff.
Szerdán Angela Merkel kancellár, a kereszténydemokrata CDU elnöke és Horst Seehofer, a CDU testvérpártja, a bajor CSU elnöke is támogatásáról biztosította az államfőt.
(Forrás: wikimedia commons / Presidencia de la Nacion, PolskiNiemiec (CC )
Az 500 ezer eurós hitelről a Bild elsőként számolt be, és a lap december 13-án közölt cikke országos botrányhoz vezetett. Az elnök december 22-én sajtónyilatkozatot tett, amelyben sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy nem számolt be megfelelő időben a vitatott kölcsönről.
Kevesli a német sajtó és az ellenzék az államfő bocsánatkérését
Andrea Nahles, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) főtitkára csütörtökön azt mondta: a német közéletet még hónapokig foglalkoztatja majd a szövetségi elnök kölcsönügyletének botrányos története, mert Wulff korántsem válaszolt meg minden nyitott kérdést.
A történet része, hogy az államfő decemberben büntetőjogi következményeket helyezett kilátásba a Bild című bulvárlap újságírói számára az 500 ezer eurós hitelről szóló cikk megjelenésének esetére. Wulff bocsánatot kért a fenyegetésért az országos közszolgálati televíziókban szerda este sugárzott interjúban.
Az ügyet lezáró, tisztázó interjúnak szánt tv-szereplést 11,5 millióan nézték Németországban. Az interjúban az államfő hangsúlyozta: hibázott, de törvénysértést nem követett el. A kereszténydemokrata politikus hozzátette: a Bild főszerkesztőjénél csupán azt kívánta elérni, hogy halasszák el a cikk publikálását, amíg hazaér hivatalos külföldi útjáról, és megbeszéli az ügyet a lappal.
A Bild azonban csütörtökön cáfolta a szövetségi elnököt. A legnagyobb példányszámú német lap azt írta, hogy az államfő meg akarta akadályozni a cikk megjelenését.
Ez utóbbi epizóddal kapcsolatban már nemcsak az ellenzék, de a kisebbik kormánypárt, a liberális FDP is megszólalt. Patrick Döring, a párt kijelölt főtitkára csütörtökön azt mondta: a feleknek tisztázniuk kell, hogy pontosan mi történt, és a közösen összerakott, egybevágó magyarázatot nyilvánosságra kell hozni.
A sajtó is kevesli az interjúban elhangzottakat. A kommentárok azt emelik ki, hogy az államfő a teljes igazság feltárása helyett azon igyekezett, hogy esendő emberként és a rosszindulatú média lejárató kampányának áldozataként állítsa be magát. „Ez semmi nem volt” – értékelte az interjút például a Spiegel Online, amely szerint azonban a stratégia beválhat, a gonosz sajtó áldozatává lett kisember figuráját alakítva Wulff megúszhatja pályafutása legnagyobb botrányát. A Financial Times Deutschland pedig csütörtöki számában azt írta: az elnök láthatóan nem értette meg, hogy mi az ügy tétje, így nem is szerezhette vissza azt az erkölcsi tartást és tiszteletet parancsoló tekintélyt, amely a félmillió eurós hitel körül kirobbant botrány előtt a szövetségi elnöki tisztséghez kapcsolódott.