-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nagy élmény nyelvtanleckét írni. Nem csak a gyereknek, a szülőnek is. Egészen új szavakat, fogalmakat tanulhatunk. Az, hogy mi sem értjük a feladatot, már csak hab a tortán.
– Anya, van olyan, hogy igenyelv? Vagy olyan, hogy igetalpas? – hallom a konyhaasztaltól. Harmadikos kisfiam leckét ír. Most kezdik tanulni a szófajokat: a főnevekkel már megismerkedtek, az igéket most kezdik. Igekötőkről még nem hallottak. Az ügyesebb gyerekek a dr. Bencze Lászlóné anyanyelvi verseny feladatlapját is kitölthették. Olvassuk el figyelmesen a feladatot, és oldjuk meg!
Mennyivel érdekesebb lett volna a feladat, ha valóban a szótagokat keverik össze és nem az összetételi tagokat! Például akkor a vapuzsák, karékjágedísz és talgyorsaasztős állhattak volna a bal oldalon. És elszórakozhattunk volna egy-két órát, mire sikerült volna minden szótagnak megtalálni a helyét.
De bocsássuk meg ezt a nyelvbotlást a feladatsor összeállítójának, és tekintsük úgy, hogy az összetételi tagokat kell összepárosítanunk. Vajon megtarthatunk összetételeket? Például a kerékállomás elég jól hangzik. Az sem világos, hogy az elöl álló tagokat csak előtagként lehet-e felhasználni, vagy lehetnek utótagok is. Ha a tagok pozícióját változtathatjuk, akkor jó megoldás a díszhíd.
Végül úgy döntöttünk, talán az összetételi tagok helye kötött – tehát ami a felsorolásban előtag, a megoldásban is csak előtag lehet. S annyival nehezítettük saját sorsunkat, hogy minden összetételi tagnak új párt kellett találni. Így izgalmas munka várt ránk. Annak kifejezetten örültünk, hogy a macskaszem és a macskatalpas szavak is kikeverhetők az összetételi tagokból. Ezek macskás cikkeinkben nagyon a szívünkhöz nőttek.
Meglehetősen sokáig tartott a gyereknek jónak tűnő szavakat alkotni. Elég sokat kellett sakkozni, míg minden tagnak került pár. Nekünk végül a hídnyelv összetétel maradt utolsónak. Egy harmadikos, azaz kilencéves gyereknek ismernie kellene ezt a szót? Önök közül hányan tudnák definiálni? Aki nem tudja, segítségért kattintson magára a szóra.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ha végigértünk a listán, minden összetételi tagnak akadt megnyugtató pár, akkor már csak a kategorizálás van hátra. No, ez sem egyszerű. Vajon a gyorsolvasó a melléknevek vagy a főnevek kategóriájába kerül? Ezt a szót ismerik a harmadikosok? És hogyan magyarázzuk meg harmadikos gyermekünknek, hogy a kertes ház szót nem mindenki nevezné összetételnek, és erre oka is van. Így a helyesírási szótárakban így, két szóban szerepel.
Egy anyanyelvi verseny feladatsorát feltehetőleg nem egyetlen ember állítja össze. Vagy ha igen, legalább néhány kollégáját – jobb esetben a célkorosztályba tartozó tanítványait – megkéri, hogy oldják meg a feladatokat. Lehetséges, hogy ennél a feladatsornál ez a kör kimaradt?
Forrás
Laczkó Krisztina – Mártonfi Attila: Helyesírás