-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nagy többséggel megszavazta az Európai Parlament (EP) kedden Strasbourgban, hogy az érdekelt tagállamok úgynevezett megerősített együttműködési eljárással kialakítsák a közös uniós szabadalmi rendszert.
Az egységes szabadalmi rendszer célja, hogy a feltalálók egyszerűbben és olcsóbban kérhessenek EU-szintű szabadalmi oltalmat. A tagállamok közötti szabadalmi jogok határainak eltörlése révén biztosítható a feltalálók egyenjogúsága, a jogsértések egységes kezelése, az innovatív vállalkozások helyzetének javítása.
Jelenleg a nemzeti és az európai szabadalmak bonyolult és költséges rendszerben párhuzamosan működnek, aminek következtében az európai szabadalmaztatás akár tízszer drágább lehet az amerikainál.
A tagállamok már évekkel ezelőtt próbáltak megállapodni az egységes szabadalmi rendszer szabályaiban, de a „nyelvi rezsim" problémája miatt a tagállami kormányokat képviselő Tanácsban nem jött létre teljes körű egyetértés. A spanyolok és az olaszok nem hajlandóak elfogadni, hogy az ő nyelvük ne tartozzon az európai szabadalmak hivatalos nyelvei közé.
Tavaly decemberben 12 tagország kérte az EU legfőbb végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot megerősített együttműködési eljárás elindítására. Ez a speciális uniós jogintézmény lehetővé teszi, hogy tagállamok jelentős számú csoportja teljes konszenzus hiányában is előrelépjen az integráció elmélyítésében. A megerősített együttműködéshez utólag bármely tagország csatlakozhat.
Spanyolország és Olaszország kivételével az Európai Unió összes tagállama jelezte csatlakozási szándékát a megerősített szabadalmi együttműködéshez.
A tagországok versenyképességi ügyekben illetékes miniszterei várhatóan márciusban hivatalosan is elfogadják a megerősített együttműködési határozatot.