-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Margarine John legjobb barátja volt az osztályban. Sokat segített neki az első napokban, amikor a kisfiú először ment iskolába. John a húgocskájának, Annie-nek is beszámolt kis barátnőjéről, aki szintén a szívébe zárta, és mikor iskolába ment, Margarine neki is segített és bátorította. Margarine része lett a család életének: a gyerekek édesanyja gyakran hallott róla, mindig csak jót. Amikor azonban bement az iskolába, hogy felvegye a kapcsolatot Margarine szüleivel, rá kellett ébrednie, hogy a kislány csak a gyermekei képzeletében létezik.
Nem ritka eset az ilyesmi, és aggódni sincs okunk. Lehet, hogy elfelejtettük, de nekünk is voltak kitalált barátaink. Egy baba, egy maci, egy darab takaró – ezek a kézzelfoghatóbb fajtából való, „megszemélyesített” tárgyak. A gyerekek azonban egész világot képesek álmodni maguknak, és ebbe remekül illeszkedik egy (vagy több) képzeletbeli játszótárs.
A szakszóval „képzeletbeli barátnak” nevezett jelenség kisgyerekkorban kezdődik, és olykor felnőttkorig is megmarad. Fontos szerepe van a gyermek képzeletének és szociális készségeinek fejlesztésében, a problémamegoldásban, a feszültségek levezetésében.
A kutatók azonban nemrégiben rájöttek, hogy a képzeletbeli baráttal rendelkező gyerekek lényegesen jobban is kommunikálnak, mint a többiek (márpedig a gyerekek kb. egyharmadának van ilyen kitalált pajtása).
Dr. Evan Kidd, az ausztráliai La Trobe Egyetem pszichológusa szerint ez nagyon is érthető – ugyanis ha valaki mással beszélünk, „meg kell értenünk, mit szeretne”. Ez pedig gyakorlatot igényel. „Ha egy képzeletbeli baráttal játszunk, a párbeszéd mindkét felét nekünk kell kitalálnunk” – tette hozzá.
A képzeletbeli barátokkal rendelkező gyerekek többnyire elsőszülöttek, illetve egykék, de nincsenek szociális vagy kommunikációs zavaraik. „Nagy társasági életet élnek. Leleményes társalgók és valószínűleg igen kreatívak” – nyilatkozta.
A szülők másik félelme, hogy gyermekük nem tud különbséget tenni a valóság és a kitalált barát között. Mind dr. Kidd, mind a Washingtoni Egyetem kutatója, Stephanie Carlson egyetért abban, hogy ez tévedés. „Az interjúk során sok kisgyerek húzott félre a kérdések között, és súgta oda nekem: ugye tudod, hogy ez csak kitalálás?” – számolt be róla az amerikai hölgy.
A gyermekek is igen összetetten látják a világot. Jó példa erre annak a kisfiúnak az esete, akinek volt egy képzeletbeli gyermeke és egy képzeletbeli felesége is – a felesége azonban nem volt a gyermeke valódi anyja. A vér szerinti képzelt anya egy folyton utazó ápolónő volt. Amikor a kutatók rákérdeztek, hol van a felesége, a kisfiú ennyit válaszolt: „elváltam tőle. Túl sokat beszélt.”