-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Azok a lányok, akiket 10 éves korukban kövérnek bélyegeznek meg, 19 éves korukra nagyobb valószínűséggel válnak túlsúlyosakká.
Egy amerikai kutatás azt mutatja, hogy azok a 10 éves lányok, akik a hozzájuk közel állóktól azt hallják, hogy kövérek, sokkal valószínűbb, hogy elhízottá válnak 19 éves korukra, mint azok, akiket nem bélyegeznek meg kövérként. És ez teljesen független attól, hogy 10 éves korukban mennyi a súlyuk – számolt be a Los Angeles Times a kutatás eredményeiről.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Az, hogy valakit rendszeresen kellemetlen helyzetbe hoznak a testsúlyával kapcsolatosan, visszaüt a későbbiek során” – mondja Janet Tomiyama az UCLA pszichológus professzora, a kutatás egyik vezetője. „A testsúly kritizálása demoralizálóan hat, és azt is tudjuk, hogy az ember a rossz érzései elől sokszor az evés örömébe menekül” – mondja a kutató, aki testsúllyal, a testképpel és a fogyókúrákkal kapcsolatos stresszt vizsgálja.
Sokan gondolják, hogy az elhízott emberek, gyerekek hibáztatása, megalázása, kellemetlen helyzetbe hozása azzal az eredménnyel jár, hogy sikerül megszabadulniuk súlyfölöslegüktől. Ez azonban óriási tévedés – derül ki a kutatásból. Még a gyermekkori elhízás ellen küzdő kampányok is gyakran beleesnek ebbe a hibába.
Annak kiderítésére, hogy milyen hatása van pusztán annak, hogy valakit „kövér”-nek bélyegeznek, Tomiyama és munkatársai egy korábbi vizsgálat adatait használták föl. Ebben a vizsgálatban 2300 lány egészségét követték 10 éves koruktól 19 éves korukig. A vizsgálat kezdetén megkérdezték a kislányokat, hogy bélyegezte-e őket valaha valaki kövérnek a felsorolt személyek közül – a felsorolásban szerepeltek a szülők, a testvérek, a barátok, az ismerősök és a tanárok. Ha ezek bármelyike megbélyegezte az illetőt kövérként, akkor a súlyproblémás kategóriába került a vizsgálatban.
A kutatók azt állapították meg, hogy a családtagok által kövérnek bélyegzett lányok 1,62-szor valószínűbb, hogy túlsúlyosak voltak 19 éves korukban. Azok a lányok pedig, akiket nem a hozzátartozójuk bélyegzett kövérnek, 1,4-szeres valószínűséggel lettek elhízottak.
Nem célravezető tehát, ha a szülő – akár pusztán jó szándékból – fölhívja a gyereke figyelmét a túlsúlyára. Joggal kérdezhetik ezek után a szülők, hogy akkor ezek szerint tétlenül és szó nélkül kéne nézni, hogy a gyermekük egészségtelenné váljék? – Tomiyama hangsúlyozza, hogy nem erről van szó: csupán a kövér, hájas stb. kifejezéseket kell kerülni. Azt természetesen lehet javasolni, hogy étkezzen egészségesebben, hogy mozogjon többet stb. Tomiyama még azt is kiemeli, hogy a testsúly az egészséges életnek csak az egyik összetevője, de nem az egyetlen.
Forrás
Girls called 'too fat' are more likely to become obese, study finds