-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Négyszer vizsgázhatnának, a második alkalommal pedig már más tanár, negyedszerre akár független vizsgabizottság előtt is a felsőoktatásban tanuló diákok. Az elbocsátott hallgatók viszont már nem felvételizhetnek újra az adott szakra egyik felsőoktatási intézménybe sem - fogalmaz az Edupress birtokába került felsőoktatási törvény új koncepciójának január 4-i változata.
A kormány január 26-ai ülésén mond véleményt a koncepcióról, mely továbbra sem tárgyalja a felsőoktatási intézmények finanszírozásának pontos módját. Az eredeti koncepcióhoz ugyan több száz javaslat érkezett, második változatának legtöbb eleme az elsőben foglaltakkal megegyezik.
Nem változtak az új felsőoktatási törvény koncepciójának január 4-i változatában a felsőoktatásba jelentkezőket érintő felvételi követelmények az eredeti koncepcióhoz képest. Eszerint továbbra is egy kötelező, illetve egy szabadon választott tantárgyat kell emelt szinten teljesíteniük a leendő hallgatóknak. Ugyanakkor a felvételhez szükséges ponthatárt el nem ért jelentkezők számára a felsőoktatási intézmény önköltséges alapon előkészítő képzést, úgynevezett nulladik évet indíthat, ami legfeljebb két félév lehet – áll a mostani és az eredeti tervezetben. Továbbá egy felvételi eljárásban legfeljebb öt jelentkezés nyújtható be, ha a jelentkező nem nyert felvételt, akkor elégséges pontszám alapján átirányítható lesz más azonos vagy rokon szakon képző felsőoktatási intézménybe, akkor is, ha azt nem jelölte meg – áll változatlanul a mostani koncepcióban.
Ugyan az eredeti koncepció még nem számszerűsítette a vizsgalehetőségek számát, a január 4-ei változat már konkrét tervet vázol fel. A kormányülés számára január 26-ig véleményezhető dokumentum szerint automatikusan megszűnik a jogviszonya annak a hallgatónak, aki ugyanazon tantárgyból négy alkalommal elégtelen vizsgát tesz – olvasható az államtitkárság javaslata a tanulmányi idő elnyújtásának megakadályozására. (A korábbi javaslat nem taglalta a pontos számot). Lehetőséget teremtenének azonban arra, hogy a vizsgák során már a második javító vizsgaalkalommal más tanár előtt vizsgázhassanak a diákok, a negyedik vizsga letétele pedig – a hallgató külön kérésére – szervezett független vizsgabizottság előtt is lehetővé válna, akár más intézményben is. Szigorúan fogalmaz a tervezet az elbocsátott hallgatókkal kapcsolatban: „A felsőoktatási intézményből tanulmányi okból elbocsátott személy bármely felsőoktatási intézmény azonos szakára – amelyről elbocsátották – felvételi kérelmet nem terjeszthet elő". Kimondja a koncepció ezt annak ellenére, hogy Hoffmann Rózsa a TV2 Mokka című műsorában még elutasította a felvetést, hogy az intézményből kibukott diákok újabb felvételin nem vehetnének részt.
Nem fogadták el a HÖOK javaslatát
A hallgatói képviselet felvetését, mely a szenátusi és bizottsági képviseleti arány változatlanságát kérték, nem tudtuk elfogadni – olvasható az új felsőoktatási törvény koncepciójában. Ehelyett az oktatási tárca javaslata került bele, amely alapján a hallgatói önkormányzatok (HÖK) karonként egy-egy főt delegálhatnának a testületbe. Bekerült azonban a tervezetbe a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) által is támogatott javaslat, amely szerint a hallgatói képviselet nem haladhatja meg a szenátus összlétszámának 15 százalékát abban az esetben, ha a HÖK választáson nem vett részt a hallgatók összlétszámának fele. Szintén a hallgatók javasolták azt a lehetőséget, mely az eredeti koncepcióban még nem szerepelt, hogy megszűnik a hallgatói jogviszonya annak, aki éves átlagban nem teljesíti félévenként a 15 kreditet. A HÖOK azonban ezt a vizsgalehetőségek korlátozásának alternatívájaként javasolta. A hiányosságok miatt Nagy Dávid HÖOK-elnök az eduline.hu-nak úgy fogalmazott: „az országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága sokkal átfogóbb és pontosabb képpel rendelkezik a felsőoktatásról és az oktatás egészéről, mint az államtitkárság."
Továbbra sem támogatják az alapítványi intézményeket
A támogatások tekintetében változatlanul megkülönbeztetnék az egyetemeket és a főiskolákat miközben a kutató intézmények, karok, intézetek kiemelt támogatásban részesülnének – áll az eredetihez hasonlóan az új koncepcióban. Eszerint az állami, fenntartói felelősséget megjelenítő alapfeladatok támogatása, valamint a képzési és tudományos célú normatív támogatások 70:15:15 százalék arányban oszlanak meg, és összegüket az éves költségvetési törvény rögzíti. A finanszírozás kialakításának részletes tervét azonban továbbra sem tárgyalja a koncepció. A kutató egyetemi támogatás elkülönített forrásból, a felsőoktatás éves elkülönített forrásából, a felsőoktatás éves költségvetési támogatásának három százalékának megfelelő összegben történik, a minősítéssel együtt az intézményi többlettámogatás négy éves időtartamú.
A tervezet szerint az állam évente a megelőző évben 18. életévet betöltő korosztály 45 százalékának biztosítja majd az államilag támogatott formában történő továbbtanulást, a keretszámokat pedig a költségvetési törvény állapítja meg – áll változatlanul a koncepcióban. A koncepció január 4-i változata sem változtatott továbbá azon, hogy állami támogatásban az állami és a Magyarországon államilag elismert egyházi felsőoktatási intézmények részesülnek. Az alapítványi és magán felsőoktatási intézmények a kifutó évfolyamok kivételével csak állami megrendelés esetében kaphatnak költségvetési támogatást.
Pálinkás szavai megértő fülekre találtak
Ugyan a korábbi koncepcióban még az állt, hogy a pedagógusképzés osztatlan formában történik majd, finomítottak az elképzelésen. „Figyelembe vettük a többciklusú képzés, a bolognai folyamat nemzetközi gyakorlatát és a rendszer rugalmassá tételével biztosítjuk az indokolt és megalapozott képzésszerkezeti változásokat. Az osztatlan tanárképzést alapvetően a közismereti tanárképzésben tekintjük alapszerkezetnek, de itt is a rugalmas átjárhatóságot biztosítjuk a többciklusú rendszerben folyó képzésekkel. A művészeti, testnevelési és szakmai (mérnök) tanárképzésben a kialakult képzési hagyományok módosítják a képzés szerkezetét" – áll a január 4-ei dátummal ellátott javaslatban. Egybecseng az újabb vélemény Pálinkás József, az MTA elnökének szavaival, aki korábban kijelentette: „Én óvatos lennék az egyciklusú képzésekkel szemben. A bolognai képzési rendszer visszafordíthatatlan, és sok jó eleme van. Ne tüntessük ezt úgy föl, mintha valami ördögtől való dolog lenne. Ahhoz, hogy beilleszkedjünk az európai felsőoktatási rendszerbe, a bolognai struktúrában kell tanítani a hallgatókat" – fejtette ki az elnök.