-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy nőjogi aktivistának sikerült elérnie, hogy Jane Austen arcképe szerepeljen a 10 fontos bankjegyen. Ezután 12 órán keresztül kapta a nemi erőszakkal fenyegetőző üzeneteket Twitteren. A Twitter tehetetlennek vallotta magát az ügyben.
A közelmúltban több kutatás is bizonyította, hogy az internet nemcsak magányosabbá, de gonoszabbá és mérgesebbé tesz minket. A kommentelés és olvasás izgalmai kollektív ingerküszöbünkre is hatással vannak: monitorunk mögé bújva sokkal több olyan hangvételű hozzászólást tolerálunk, amelyet szóban elutasítanánk. Ilyen például a nemi erőszakkal való fenyegetőzés.
Caroline Criado-Perez feminista aktivista nemrég sikeres kampányt folytatott azért, hogy Jane Austen arcképe szerepeljen a 10 fontos bankjegyen. A Bank of Englandot sikerült meggyőznie: ezzel kivívta sokak csodálatát, de sokak gyűlöletét is. Egymás után érkeztek Twitterére a gyilkossággal és nemi erőszakkal fenyegető üzenetek. Tizenkét órán keresztül folyamatosan kapta az óránként körülbelül 50 fenyegető üzenetet, mire a Scotland Yard – nem a Twitter – lekövette az üzeneteket, s megtalálta és letartóztatta azt a 21 éves férfit, aki a fenyegetés-áradatot koordinálta. Természetesen a Twitter is tudott az esetről, de ők azt mondják, hogy nem találtak konkrét adatlapot, amit az ügyhöz köthetnének.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Sajnos nem Criado-Perez az első nő, akinek el kellett viselnie néhány (vagy sok) vele egyet nem értő férfi erőszakos fenyegetéseit. Lindy West blogger egy humoristával való vita kapcsán arról beszélt, hogy a média természetesen befolyásolja a gondolkodásunkat, és éppen ezért, ha a humoristák nemi erőszakkal viccelnek, annak káros hatásai is lehetnek. Ezután ő is kapott az online fenyegetésekből. Pedig nem is mondott hülyeséget:
A humor jelenlegi engedékenysége a hetyke, gonosz, az áldozaton élcelődő nemierőszak-poénokkal hozzájárul ahhoz, hogy sok fiatal férfi nem érti meg, hogy ezeket a dolgokat komolyan kell venni.
A Feminist Frequency szárnyai alatt blogoló másik aktivista, Anita Sarkeesian a nők popkultúrában való megjelenéséről ír. Vasárnap a Twitterre kiposztolta, hogy annak ellenére, hogy rengetegszer értesítette a Twittert az erőszakos fenyegetésekről, melyeket írásai miatt folyamatosan kap, az oldal működtetői még mindig úgy gondolják, hogy a neki érkező kommentekkel semmi baj nincs. Pedig a Twitter hivatalos működési szabályzatában tiltja az erőszakos fenyegetések megjelentetését az oldalon.
Azért léteznek olyan dolgok, amikért blokkol bennünket a Twitter. Letiltottak egy újságírót például, aki az NBC közvetítését kritizálta a nyári olimpiáról, kollektíven pedig elsőként egy német felhasználókkal trollkodó neonáci csoportot zártak ki. Ennek ellenére a szabályozásaik eddig meglehetősen sporadikusak és kiszámíthatatlanok voltak.
Persze a Twitter egy magáncég, és azt csinálhat, amit akar. Májusban a Facebookon olyan mémszerű képek kezdtek terjedni, amelyek a nemi erőszakot elkövetőket dicsőítették. A Twitter legnagyobb riválisa hasonlóan gondolkozott a problémáról: első körben nem voltak hajlandóak eltávolítani a képeket, ugyanis szerintük azok nem sértették meg az oldal gyűlöletbeszéddel kapcsolatos közösségi irányelveit. Később mégis bocsánatot kértek és megígérték, hogy a jövőben igyekezni fognak.
A Criado-Perez ügy kapcsán egy online petíció is született, melyet eddig 50 ezren írtak alá, és ami egy report abuse ’jelentsd a visszaélést’ gomb bevezetését követeli a Twittertől. A Twitter válaszában felhívta a figyelmet, hogy ez a funkció iPone-on már elérhető, és tervezik, hogy androidn és a weben is be fogják vezetni.
Forrás
The Week: Why Twitter doesn't punish people who make rape threats
The Week: Facebook's disgusting hate-speech problem
Jezebel: If Comedy Has No Lady Problem, Why Am I Getting So Many Rape Threats?