-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A sörnevek is legalább annyira elszabadultak, mint az alkoholtartalom. Köszönhető ez természetesen a német-skót sörvilágháborúnak és a teljesen lökött, skót punk sörfőzőknek. Ünnep előtti sörkörkép.
Az 1972-ben az USA-ban beindult sörforradalom szele már öt éve hazánkat is legyezgeti, így gyakran találkozunk a különleges beltartalom mellett extrém megjelenéssel is ezeknél a söröknél. A nagyüzemi tömegsörökbe beleunt sörfőzők és a hozzájuk csapódott kreatív marketing harsány, sokszor polgárpukkasztó sörnevekkel és az üzenetet megtámogató címkevilággal is jelzi a fogyasztóknak, hogy itt nem megszokott sörökről van szó.
Kutyák, szukák, halottak
Az Egyesült Államokban már a sörpiac hatoda a független kis és közepes méretű főzdéké, de persze itt is vannak úttörő és meghatározó főzdék. Az egyik legismertebb a Dogfish Head Brewery számtalan főzete közül a Namaste (nevét az Indiában elterjedt, szanszkrit gyökerű köszöntésből – नमस्ते – kölcsönözte, egyébként pedig egy belga búzasör) még egy szimplább változat. A történelmi receptek alapján főzött sorozatukban megtalálhatjuk a Midas’ Touch Golden Elixir-t, az ókori perzsa király, Midas sírkamrájában talált ivócsésze aljáról nyert italmaradék alapján főzött tradícionális ale-t, vagy a 2800 évvel ezelőtti etruszk régészeti leletekből szerzett minta nyomán készített történeti sörük, a Birra Etrusca Bronze-ot, azaz az etruszk bronz névre hallgató sört.
A kutyás nevek a punk sörfőzőknél – úgy látszik – nagyon népszerűek: a másik Európában is kedvelt főzde, a Flying Dog (repülő kutya), amelynek belga élesztőkkel erjesztett IPA-ja (India Pale Ale-je), a Raging Bitch, azaz a Dühöngő Szuka, már a markánsabb nevek közé tartozik – olyannyira, hogy sokan ez utóbbit tartják minden idők egyik legsértőbb sörnevének. Amit mindjárt jobban megértünk, ha elmondjuk, hogy sokkal korrektebbül fordítva magyarra a nevet olyan megoldásokat kapunk, mint a dühöngő ribanc, sőt őrjöngő picsa...
A „jól csengő” sörnév persze ragadós – így aztán a szuka is kedvelt szereplője lett a sörpiacnak: ha rákeresünk az angol bitch-re, több száz sörnévben megtaláljuk. Íme néhány jobban csengő példa: Hell Bitch (lehetne, mondjuk, a pokol szukája), Jaded Bitch Imperial Pumpkin Porter (igazán grandiózus név: kb. 'Romlott Szuka' Birodalmi Tökporter), Monkey Bitches (majomszukák) vagy a Raspberry Bitch Slap (málna-szuka-pofon, bár a raspberry itt utalhat a prüszkölésre is, ami sörivás közben, ugye, előfordulhat néha).
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ha az ember sört főz, nem csoda, ha időnként elmélázik az élet – de úgy tűnik, leginkább a halál – nagy kérdésein. Éppen ezért hasonlóan nagyszámú találatra lelünk, ha a halál kifejezés valamilyen variációját keressük a sörnevekben. A kaliforniai AleSmith halloween alkalmából főzött félbarna söre az Evil Dead Red (ami az Evil Dead horrorszéria előtt tiszteleg) mellett lelünk Dead Reckoning (a halottak bizony leszámolnak!) Royal IPA-t, vagy az Anheuser-Bush sörkonszern által nemrégiben csillagászati összegért, azaz 1 milliárd dollárért (!!!) megvett Ballast Point Brewing Company ünnepi lágerét a Dead Ringer Oktoberfest-et (nyilván a müncheni októberfesztek élőhalott dalnokai előtt tisztelegve).
Azért Európában sem mennek szomszédba a sörmarketingesek egy kis kreativitásért. Talán a legismertebb a skót Brew Dog (megint egy kutya, ráadásul mindjárt főzde- vagy főzetkutya), akiknek szintén van „haláli” sörük, a Dead Pony Club (szegény, halott halott pónik...) névre hallgató könnyű, illatos ale. Ám a brewdogos srácok nem csupán ezzel írták be magukat igazán a hájpolt sörfőzdék közé. Sokáig egy bajor főzdével versengtek a világ legerősebb sörének címéért.
Háború!
Amikor a Schorschbräu – amolyan németes korrektséggel – megalkotta a Schorschbock névre hallgató 31%-os sörét, a Brewdog fricskaként ráígért erre, és megszületett a 32%-os Tactical Nuclear Penguin. Egy átlagos sör 4-6 % alkoholtartalmú, az extrém erős belga és angol-amerikai főzetek is csak 9-12 %-osak, így mindenképp elképesztő egy ilyen alkoholtartalmú sör. Úgy készül, mint az úgynevezett jégbak, azaz főznek egy anyagerős, magas alkoholtartalmú sört, kifagyasztják a vizet belőle és az extraktból újra sört főznek. Ezt – az egyébként igen költséges – folyamatot újra és újra elvégzik, így jutnak egyre erősebb és erősebb sörhöz. A hirtelen kifagyasztást folyékony nitrogén segítségével végzik, innen a pingvin, a tactical pedig a német-brit hagyományos háborús ellentétre utal.
Igen ám, de ezt a bajor sörfőzde sem hagyta annyiban. Emelték a tétet és elkészült a következő Schorschbock immár 40% alkoholtartalommal, amire a skót punkok egy 41%-os sörrel, a Sink the Bismarck-kal válaszoltak. A Bismarck a náci német flotta egyik zászlóshajója volt, a Süllyeszd el a Bismarckot pedig egy 50-es évekbeli angol háborús kalandfilm-sorozatra való utalás.
A bajor főzde még ekkor sem adta föl és a 43%-os Schorschbock-kal tromfolt. De hiába, mert a skótok sajtótájékoztatót tartottak, és bejelentették, hogy részükről vége az alkoholszázalék-kergetésnek. De azért, by the way, főztek ebből az alkalomból egy 55%-os sört, az End of History-t – ami részükről a történelem vége – lett volna. Itt a megjelenés sem volt már a megszokott, mert a söröspalackokat – legalábbis ők így mondják – közlekedési balesetben elhalálozott mókusok preparált bőrébe húzták bele, és így lehetett tölteni a kevés szerencsésnek a már pálinkaerősségű italból.
A cseppet sem prózai lezárást a bajorok még megfejelték egy 57%-os sörrel, de erre a Brew Dog már nem reagált. Egy másik skót főzde, a Brewmeister zárta le a „vitát” a 65 %-os Armageddon-nal, amit – a biztonság kedvéért – a következő évben megfejelt a 67,5%-os Snake Venom-mal (kígyóméreg). Ezek a sörök nem tévesztendőek össze a sörpárlatokkal (bierschnaps), de sörként bajosan értelmezhetőek. Marketingértékük megkérdőjelezhetetlen, de egy 20-40000 Ft / palack árú sört nem sokan engednek meg maguknak. A lehetőségek a csúcsdöntésre persze adottak, hiszen a hozzáértők szerint ezzel az eljárással akár 80-82%-os alkoholtartalmú söröket is elő lehet állítani.
Beszólós punkok
A Brew Dog azóta sem ül a babérjain. Kihozta a Hello, My Name is… sorozatot, ami általában valami eseményhez vagy országhoz köthető. Finn bárjaik nyitására főzték például a Hello, My Name is Päivi (valószínűleg Päivi Räsänen, a finn kererszténydemokratákat vezető politikusnő után – mert az annyira punk!) söröket. A sorozat valamennyi tagjánál az adott országhoz illő helyi ízesítést is használnak. De a legnagyobb fricska nem másnak szól, mint Putyinnak. A Hello, My Name is Vladimir egy sörfőzői beszólás, maró gúnnyal emlegetve hetero-Putyint (az oroszországi melegek elleni fellépései miatt), plusz beintés a vaskezű diktátornak, hogy félmeztelenül egy lovon reklámozzák, utalva az orosz vezér giccses lovaglós képére.
A Brew Dog hatásos marketingje sok más sörfőzdét, sörös címkét és sörreklámot ihletett, de vannak más szuggesztív irányok és műhelyek az európai és a magyar sörszcénában a visszafogottól a még extrémebbig. Ugyan újabban a borosok is igyekeznek a maguk hűvösen elegáns világától kicsit elrugaszkodni, de a söröknek ez valahogy jobban áll, és a sörgeekek mellett ez az irány az X-Y-Z generációknak is nagyon bejön, amivel újabb rajongókat szereznek a sörnek.
Ne csak igya, nézze is
A sörökhöz természetesen igen beteg videók is járnak. Az alábbi filmecskében a Brewdog világháborús hangulatban meséli el a háború történetét saját nézőpontjukból:
A skót punkok egyszerűen nem képesek leszállni a pedáns németekről, amit az alábbi filmecske is bizonyít – még a háború elejéről, amikor a haditechnika még csak nevetséges, 28 százalékos sör előállítására volt csak képes:
A Brewdog egyébként rengeteg idióta filmecskével hájpolja alkotásait. A következő videóból az is kiderül, hogy Darth Vader is természetesen Imperial Stout-tal piheni ki a jedimészárlással terhes munkanapok fáradalmait: