-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A júniusban módosított szlovákiai államnyelvtörvény végrehajtásáról tárgyalt a magyar-szlovák kormányközi kisebbségi vegyes bizottság pénteken Pozsonyban.
A megbeszélések alapját a magyar és a szlovák kormányfő – Bajnai Gordon és Robert Fico – szécsényi megállapodásai képezik. A magyar fél a közös megállapodás, illetve az EBESZ kisebbségi főbiztosának, Knut Vollebaeknek a véleménye és ajánlásai alapján kérdéseket fogalmazott meg a nyelvtörvény végrehajtásával kapcsolatban, s ezeket szeretnénk tisztázni a szlovák féllel – mondta az MTI tudósítójának Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára, a vegyes bizottság társelnöke.
„Azért tettük fel kérdéseinket, hogy teljesen világos kép alakulhasson ki a törvényről és annak alkalmazásáról” – jegyezte meg Gémesi.
Az eredetileg tervezettnél jóval hosszabbra nyúlt ülésen elsősorban a nyelvtörvény megsértéséért kiszabható bírságokat vitatták meg.
Miroslav Mojzita, a vegyes bizottság szlovák társelnöke az MTI tudósítójának azt mondta: nagyon konkrét, tárgyilagos és nyugodt szakmai megbeszélés volt a pénteki.
„A magyar fél tiszteletben tartja azt az EBESZ-álláspontot, hogy a nyelvtörvény nem ellentétes a nemzetközi jogrenddel, de szeretné tudni, miként kívánja a szlovák fél alkalmazni a törvényt. Készek vagyunk megválaszolni minden kérdést, tisztázni minden vitatott témát” – fejtette ki Mojzita. Hozzátette: Pozsonynak meggyőződése, hogy a törvény módosításával nem csorbulnak a szlovákiai magyarok jogai.
„A beszélgetés alatt is kiderült, hogy a törvénynek sok hiányossága van. Vannak olyan esetek, amelyekkel a törvény nem számol, s ezeket is kezelni kell majd” – mondta az MTI-nek Berényi József, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának alelnöke, a bizottság szlovákiai tagja. Hozzátette: szlovák közlés szerint Pozsony a törvényt kormányhatározattal és minisztériumi szintű módszertani utasításokkal, rendeletekkel kívánja alkalmazni.
Peter Weiss, Szlovákia budapesti nagykövete szerint az lett volna a jó, ha a nyelvtörvény körüli vita nem a politika szintjén, hanem „ilyen szakmai megbeszéléssel” kezdődött volna.
„A miniszterelnöki találkozó minden tekintetben hasznos volt, úgy látom, megnyugodtak a kedélyek. Szlovákia lekerült a magyar lapok első oldalairól, s ez jó” – nyilatkozta újságíróknak a diplomata.
Gémesi és Mojzita is úgy fogalmazott: sok a megvitatandó probléma, folyamatról van szó, ezért a pozsonyi megbeszélést továbbiak fogják követni, az első várhatóan még októberben. A tanácskozás helyszínéről diplomáciai úton később döntenek.
A szlovák államnyelvtörvény módosítását június végén fogadta el a pozsonyi parlament. A jogszabályt a szlovákiai magyar pártok és szervezetek élesen bírálták, magyarellenesnek minősítették és elutasították. A törvény komoly feszültséget váltott ki Pozsony és Budapest viszonyában is.