-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Új könyv jelent meg a német nyelv történetéről, amelyben a szerző hat különösen fontos fordulópont köré szövi a nyelv több mint ezeréves históriáját.
A nyelvtanulók számára egy nyelv szabályok rendszerének tűnik, amit meg kell tanulni. A nyelvészek azonban történelmi szempontból is vizsgálják a nyelveket, és tudják, hogy azok állandó és folyamatos változásokon esnek át. Az Oxford University Press most jelentette meg a német nyelv „életrajzát” – számol be a hírről részletesen az Economist cikke.
A könyvet az ohioi Miami Egyetem német kultúra professzora, Ruth H. Sanders írta, és hat fontos fordulóponton keresztül meséli el, hogyan alakult ki a mai német nyelv, és vajon mi más is lehetett volna belőle.
(Forrás: wikimedia commons / Armini)
A 250 oldalas könyv egyben a germán nyelvek általános történelmével is foglalkozik. Az eleje például az indoeurópai nyelvek európai elterjedését ecseteli, amelyről igen kevés pontos adat áll rendelkezésünkre. Ennél a résznél a régészet és genetika eredményeire is nagyban hagyatkozik Sanders professzor narrációja.
A könyv szerint a német nyelv két legfontosabb történelmi személye Arminius és Luther Márton (Martin Luther) voltak. Arminius volt az a germán vezér, aki megállította a rómaiak előrenyomulását a teutoburgi csatában i.sz. 9-ben: a Rajnán túli germán területek így kerülhették el a spanyol- és franciaországi többnyire kelta népek nyelvének ellatinosodását.
(Forrás: wikimedia commons)
Martin Luther szintén Róma elleni lázadásával vált meghatározó személyiséggé – nem csak vallási szempontból, de a német nyelv fejlődésének szemszögéből is. Luther szembeszállt a Biblia népnyelvi fordításainak katolikus tiltásával, és az akkor még nem egységes német nyelv számára egy majdnem mindenki számára érthető és ami napig kedvelt fordítást hozott létre. A Bibliához az utcán hallható legismertebb szavakat használta, ami olyan sikeres lett, hogy az akkor abban a formában még senki által sem beszélt lutheri német nyelv ma már a különböző kisebb német dialektusok létét veszélyezteti.
Az Economist ismertetése a könyvről elmarasztalja ugyan Sanderst néhány apró részlet miatt, mint például a világháborúk utáni fejlemények tárgyalásának rövidsége, de összességében minden történész, nyelvész és német kultúrát kedvelő ember figyelmébe ajánlja ezt az olvasmányos, de egyben tudományos igényű művet.