-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy amerikai cég olyan fülön hordozható kamerát dobott piacra, ami folyamatosan veszi az életünket. Életünk érdekes eseményeit percek alatt megoszthatjuk a világgal.
Az új kamera öt órányi anyagot tud rögzíteni egyhuzamban, ha valami érdekes történne velünk az utolsó fél percet azonnal megoszthatjuk androidos telefonunk segítségével a neten.
A neten megosztott rövid videó a XXI. század egyik legfontosabb médiuma. A világ talán leghíresebb előadássorozatának alapítója, Chis Anderson nemrég arról beszélt első TED Talk-jában, hogy a rövid videofilmek az autodidakta tanulásnak és az innováció terjedésének a leghatékonyabb eszközei. Anderson több példán keresztül demonstrálta, hogy ezek a megosztott kisfilmek hogyan késztettek embereket arra, hogy bonyolult készségeket sajátítsanak el, tánc-technikákat fejlesszenek tovább, érdekes gondolatokról szerezzenek tudomást, egyszóval olyan hatás érje őket, ami megváltoztatja az életüket. Anderson az általa szervezett konferencia videóit is ide sorolja, hisz ugyan az előadásokon élőben csak az elit vehet részt a milliós jegyárak miatt, de minden beszéd felkerül a netre, ahol ingyen megtekinthető.
Az autodidakta tanulók és tanárok videói nem tökéletesre csiszolt 18 perces TED prezik, egyszerű vágatlan felvételek, amiken csak egy-két ötletet akarnak a szereplők bemutatni. Az amerikai Looxcie (~Look See, Nézz Láss) cég egy olyan eszközt készített, ami új perspektívákat nyithat az Anderson féle “tömegek generálta innováció” történetében.
A Looxie egy olyan fülre szerelhető, bluetouthos videokamera, ami szemmagasságban tudja venni a velünk történő eseményeket. A szerkezet 4 GB-nyi memóriája akár 5 órányi, 480x320 felbontású képanyag tárolására alkalmas. Egyelőre kizárólag androidos telefonokkal kompatibilis, és az azokon futó speciális app segítségével az utolsó fél percet azonnal feltölthetjük a YouTube-ra vagy a Facebook-ra.
Persze valószínűleg a kamerát első körben a megosztási kényszerben szenvedők fogják megvásárolni, de ha belegondolunk rengetegszer jött volna már jól, ha vissza tudtuk volna tekerni az előző fél óra történéseit: felidézni egy-egy mondatot, telefonszámot, vagy egyszerűen csak megosztani bárátainkkal a vicces fickó beszólását a villamosmegállóban.
Mindenesetre Looxie hosszú távon az Anderson féle innovárotok egyik alapeszköze lehet. A kamera rögzítéséből adódóan sokkal alkalmasabb arra, hogy saját próbálkozásainkat, kísérleteinket felvegyük vele, hiszen felszabadul mindkét kezünk. A kütyü így mozgás közben is használható és a néző pont azt látja amit mi, ezért a személyes tapasztalás is sokkal közvetlenebbül adódik majd át a videó segítségével.