-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A digitális technológia, többek között a közösségi oldalak, a videomegosztó portálok és a mobiltelefonos rövid szöveges üzenetek menthetik meg a kihalófélben lévő nyelvek egy részét – állítják a szakemberek.
A jelenlegi mutatók szerint a világon ma beszélt mintegy hétezer vagy még több nyelvnek nagyjából a fele el fog tűnni a század végére. Ezt a folyamatot általában a globalizáció számlájára írják, ugyanakkor a „modern világ” bizonyos vívmányai, különösen a digitális technológia, éppen az ellenkező irányba hatnak. Az észak-amerikai törzsek például a közösségi média révén igyekeznek erősíteni a kapcsolatot a fiatal tagjaikkal.
A Szibériában és Mongóliában élő nomád népek által beszélt tuva nyelvnek olyan okostelefon-alkalmazása van, amely segít megtanítani a helyes kiejtést a diákoknak. „A kis területre korlátozódó, kevesek által beszélt nyelvek képviselői a közösségi médiát, a YouTube videomegosztó portált, a mobiltelefonos üzeneteket és számtalan egyéb technológiát használva hallathatják a hangjukat és terjeszthetik ki jelenlétüket” – fejtette ki K. David Harrison, az amerikai Swarthmore Egyetem nyelvészeti professzora.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Rengeteget hallunk arról, hogy a globalizáció miként próbálja asszimilálni a kisebb kultúrákat. A pozitív oldalához tartozik azonban, hogy ma egyszerűen fogunk egy nyelvet, amelyet mindössze öt vagy ötven ember beszél valahol egy távoli vidéken, és a digitális technológia révén globális jelenlétet és közönséget teremtünk neki” – idézte a szakembert a BBC brit közszolgálati médium internetes oldala.
Harrison, aki az eltűnőben lévő nyelvek utolsó képviselőit kutatva járja a világot, az Amerikai Tudományfejlesztő Társaság (American Association for Advancement of Science, AAAS) éves konferenciáján ismertette eredményeit. A National Geographic segítségével a szakember ez idáig nyolc hangos szótárat készített, amelyek nyolc veszélyeztetett nyelv több mint 32 ezer kifejezését tartalmazzák.
A hanganyagok mindegyikét az adott nyelv beszélői mondták fel, közéjük tartozik Alfred „Bud” Lane is, aki az Oregon északnyugat-amerikai állam középső részének part menti területére korlátozódó Siletz Dee-ni nyelv egyik utolsó képviselője. „Az ide érkező nyelvszakértők haldoklónak minősítették nyelvünket. Törzsünk tagjai azonban úgy döntöttek, hogy ez nem történhet meg, és tervet dolgoztunk ki arra, hogy megtanítsuk nyelvünket a Siletz-völgyben élőknek” – mondta Lane, aki nyelvének összesen 14 ezer szavát rögzítette egy internetes szótárban.
Margaret Noori a bennszülött észak-amerikai népekkel foglalkozó tanulmányok szakértőjeként dolgozik a Michigani Egyetemen, és egyben az anishinaabemowin, a Kanadában és az Egyesült Államokban élő, egyes bennszülött törzsek által használt nyelv egyik beszélője. Mint elmondta, ezek a közösségek a legnagyobb Facebook-felhasználók közé tartoznak. „A technológiát arra használjuk, hogy kapcsolatba lépjük az emberekkel annak érdekében, hogy megőrizzük a nyelvet” – tette hozzá.
Harrison szerint az összes nyelvet nem lehet megmenteni, mert utolsó képviselőikkel együtt maguk is elkerülhetetlenül kihalnak. A legújabb technológiai vívmányok azonban visszautat jelenthetnek a kihalás széléről számtalan olyan nyelv számára, amelyeket pár évvel ezelőtt még „halálra ítéltek” a szakemberek.