-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Két ember társalgása közben agyuk szinkronba kerül, lehetővé téve a hatékony kommunikációt - derítették ki amerikai kutatók.
A kutatók a beszédre és a beszédhallgatásra mindig is két egymástól független folyamatként tekintettek. Ennek alapja, hogy az agy külön területei felelősek értük. A beszédért többek közt a Broca-mező, annak megértéséért pedig például a Wernicke-mező felel.
Újabb kutatások azonban arra utalnak, hogy sokkal több a kettő közti átfedés, mint eddig hitték. A társalgópartnerek például tudat alatt utánozni kezdik egymást, ami hasonló nyelvi szerkezetekben, beszédütemben és testtartásban nyilvánulhat meg.
Ennek a jelenségnek próbált utánajárni Uri Hanson, az amerikai Princeton Egyetem pszichológusa és csapata. Mágneses rezonancia képalkotással (MRI) hasonlították össze egy beszélő és az őt hallgatók agyának aktivitását.
A kutatók figyelemre méltó összehangolódást figyeltek meg a történet elbeszélőjének és hallgatóságának agyi aktivitása között a cselekmény kibontakozása során - írja a Science magazin internetes hírportálja.
A legtöbb agyterületen a hallgatók agyának aktivitása pár másodperces eltéréssel tükrözte a mesélő agyáét. Néhány agyterületen azonban, többek közt a homloklebenyben már a beszélő előtt aktivitás mutatkozott a hallgatóságnál. Ez a kutatók szerint arra utalhat, hogy azok már sejtették, mit fog következőként mondani a mesélő.
Kontrollként az angol anyanyelvű hallgatósággal egy számukra érthetetlen orosz beszédet is meghallgattattak a neurológusok. Ez alkalommal nem jött létre idegi összekapcsolódás - tudósítottak az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában. A kutatók pozitív korrelációt találtak az összehangolódás erőssége és a történet részleteinek felidézése között is.