-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Éppen 170 éve, a reformkori politikus, Fáy András fóti birtokának présházában készült az első pohár fröccs; az évforduló tiszteletére a Kitchen Budapest okostelefonos fröccsapplikációval készül.
Fáy András fóti Öreghegyen található présháza népszerű volt a reformkori értelmiség köreiben: a Pestre nagyszerű kilátást nyújtó épületben megfordult többek között Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Bajza József és Czuczor Gergely is – idézte fel az évforduló kapcsán megtartott sajtóvezetésen a fóti önkormányzat kulturális referense.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Molnár Krisztina elmondta: a legenda szerint egy hasonló körben megtartott szüreti mulatságon vendégeskedett 1842. október 5-én Jedlik Ányos, a szódavíz feltalálója is, akinek az az ötlete támadt, hogy Fáy borát szikvízzel hígítsa. A vendégek megörültek a spritzernek, Vörösmarty Mihály azonban magyarosabb nevet javasolt az új italnak: így született meg a fröccs szó, és sokan úgy tartják, a költő ezen a napon vetette papírra Fóti dal című versét is.
Szőlőt ma már nem találni az Öreg-hegyen - noha Molnár Krisztina elárulta: az önkormányzat tervbe vette az újratelepítést -, Fáy András fóti présháza azonban máig áll és látogatható: az 1970-es évektől étteremként működik, mellette pedig a Vörösmarty-kunyhó őrzi az egykori szüretek emlékét.
A fröccs születésének legendája így a helyszínen újraélhető, mégsem mindenki látogat Fótra, hogy a jellegzetes magyar italként számon tartott szikvizes borból igyon - emlékeztettek a Kitchen Budapest munkatársai. Szilágyi Mihály és Bujdosó Attila hozzátették: mivel sokan nem ismerik a fröccsfajták neveit, az innovációs labor nemrég okostelefonos alkalmazást fejlesztett számukra.
„Az ötlet a Kitchen Budapest és a HVG által közösen kiadott Magyarország szubjektív atlasza című könyvből ered, amelybe Sirály Dóri készített egy, a fröccsfajták keverési arányait elmagyarázó grafikát. A rajzból készült az androidos és iPhone telefonokra ingyenesen letölthető applikáció” –idézték fel.
A már több mint 12 ezer felhasználó által letöltött alkalmazás az évforduló tiszteletére kibővül: így már nemcsak az tudható meg belőle, mennyi bort, illetve szódát tartalmaz például a bivalycsók, a távolugrás vagy a Krúdy-fröccs, hanem az italhoz kapcsolódó történetek, anekdoták is olvashatók lesznek. József Attila például füttynek nevezte el a kisfröccsöt, mondván, azt egy füttyentésre fel lehet hajtani – említett példát Bujdosó Attila.
Mint hozzátette, a Magyar Telekom innovációs laborjaként működő Kitchen Budapest a 2013-as fröccsszezonra jelentkezik az applikáció jelentősebb továbbfejlesztésével, így a fröccsalkalmazás közösségi funkciókat is kap majd.