-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Le kéne ülni angolt tanulni – csak előbb megnézem az e-mailjeimet. Ma csak tíz percem van, de majd holnap tanulok többet. Hopp, cseng a telefonom…hol is tartottam?” Ismerős helyzetek? Nos, aki nem tud megfelelően koncentrálni, az jó eséllyel nyelvet sem tud megfelelően tanulni. Íme néhány tipp a koncentráció javítására.
Mint minden mást, nyelvet is csak megfelelő koncentrálással és odafigyeléssel lehet eredményesen tanulni. Igen ám, de hogyan érjük ezt el? Íme néhány tipp a hatékony tanulást elősegítő Mission to Learn című honlap szerzőjének tollából.
1. Legyünk tudatosak!
Mielőtt leülünk tanulni, érdemes tudatosítani magunkban a folyamatot: hogy abbahagyjuk azt, amit előzőleg csináltunk, és világos, tudatos döntést hozunk arról, hogy most a tanulásra fókuszálunk. Egyszerűen hangzik, de annál hatásosabb, ha nem minden átmenet nélkül kezdjük el egyik tevékenységet a másik után, hanem tudatosítjuk is a döntésünket.
2. Állítsunk fel világos döntéseket!
Ahhoz, hogy jól tudjunk koncentrálni, fontos tudnunk, pontosan mit is akarunk elérni. A hosszú távú célokat – például megtanulni franciául – érdemes lebontani apróbb részcélokra, például: ma megtanulunk elragozni tíz igét. Így motiváltak leszünk a teljesítményre, és a sikerélményünk is biztosított.
3. Legyünk következetesek!
Miben? A tanulásra szánt időben és a környezet kiválasztásában. Segíti a tanulást, ha kiválasztunk néhány nyugodt helyet, ahol megfelelően belefeledkezhetünk a tanulásba, és mindig ezek valamelyikén gyakorolva már a helyszín is biztosítja a ráhangolódást. És legyünk következetesek a tanulásra szánt időben is: ha előre végiggondoljuk a hetünket, látni fogjuk, hogy a hét melyik napján és hány óra áll rendelkezésünkre a tanuláshoz. Ha ezeket kipécéztük, tartsuk is be elhatározásunkat, így a tanulásnak lesz egy ritmusa.
4. Kerüljük a megszakításokat!
Persze, hogy kíváncsiak vagyunk, vajon kaptunk-e e-mailt vagy esemest valakitől; ha viszont ezeket megnézzük, azzal biztosan kizökkenünk a tanulásból. Ezért jó, ha tanulás közben inkább kikapcsoljuk a körülöttünk lévő, figyelmünket elvonni képes kütyüket – és aztán annaál nagyobb lesz legalább az öröm is, amikor dolgunk végeztével újból ránézhetünk ezekre.
5. Iktassunk be szüneteket!
Ha tudatosan iktatunk be szünetet a koncentrálásba, azzal nemhogy kizökkentjük magunkat, de segítjük a folyamatot: ilyenkor egy kicsit kikapcsol és felfrissül az agy. A szünetben nem jó belekezdeni egy másik tevékenységbe: ilyenkor hagyjuk inkább szabadon pihenni az elménket, hogy aztán újult erővel vághassunk neki a feladatoknak.
6. Gondoskodjunk testünkről és lelkünkről!
Elcsépelt dolognak hat, de nem lehet elégszer ismételni: a memóriánkra nagyon jó hatással van, ha kialudjuk magunkat. Ezen kívül a koncentrációs készségre is jó hatással van a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás – s az sem árt, ha néha mozgunk egy kicsit, vagy végzünk néhány légző gyakorlatot.
7. Gyakorlás
A koncentrációs készség elsajátítása sem megy magától: sokat kell gyakorolnunk a koncentrálást ahhoz, hogy megtanuljunk koncentrálni. Kitartás!