-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A felfedező kutatások köré szerveződik a Magyar Tudományos Akadémia november 5. és 30. között megrendezendő nagyszabású eseménysorozata, a magyar tudomány ünnepe (MTÜ), az idei rendezvény célja, hogy bemutassa, érthetővé tegye a legújabb kutatási eredményeket.
„A magyar találmányokat és a hazai felfedező kutatások jelentős eredményeit számos díjjal tüntették ki, a magyar kutatók értékteremtő munkáját elismeréssel fogadja a nemzetközi tudományos élet is. Ezek az eredmények köszönnek ránk a gyufában, a kerékpározásból lassanként teljesen eltűnő dinamóban, a golyóstollban, a C-vitaminban, a számítógépekben, a helikopterekben. A nagy felismerésekben, felfedezésekben általában hosszú évek, évtizedek munkája összegződik. A napjainkban megszokottnak, természetesnek tekintett megoldásokat olyan felfedező kutatások alapozták meg, amelyeken a ma tudósai is dolgoznak, akiket a kutatói kíváncsiság sarkall újabb és újabb kérdések vizsgálatára” – olvasható a Magyar Tudományos Akadémia honlapján.
Egy kis helyesírás
A cikket abban a formában közöljük, ahogy az MIT-nél megjelent. A cikkben a magyar tudomány ünnepe kisbetűkkel szerepel, a hivatkozott MTA-s oldalon viszont nagybetűkkel. Elvben mindkettő helyes, hiszen az intézményszerű ünnepek neveit írhatjuk nagybetűvel – az viszont nem egyértelmű, mi intézményszerű. Ha viszont kisbetűvel írjuk, a rövidítésének is kisbetűsnek kellene lennie.
A honlap szerint az MTÜ idei akadémiai programja számos izgalmas rendezvényen keresztül mutatja be a felfedező tudomány eredményeit. A november 5-i nyitóünnep főelőadója, Erdei Anna akadémikus a veleszületett és szerzett immunitás legújabb kutatásaink eredményeibe avatja be hallgatóit.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az agykutatás új felfedezéseinek ismertetésével az előadások az idei Szentágothai-emlékévhez is kapcsolódnak. Freund Tamás Agy-díjas akadémikus előadására november 6-án kerül sor, 22-én pedig a Lendület pályázat nyertesei közül három kutató – Hájos Norbert, Orbán Gergő és Winkler István – vezeti be az érdeklődőket az agyműködés rejtélyeibe.
A középiskolásoké lesz november 8-án az MTA székháza, akiknek a Diákok az Akadémián program keretében Trócsányi Zoltán akadémikus a fizika időszerű felfedezéseiről tart előadást.
Az idén debütál az MTÜ keretében a Tanárok az Akadémián elnevezésű rendezvény, amelynek előadója a Szentágothai-emlékév jegyében kiírt Utazás a koponyánk körül című középiskolai verseny nyertese lesz.
Új rendezvényekkel mutatkoznak be az akadémiai kutatóközpontok és intézetek, amelyek november 19. és 23. között várják mindazokat, akik kíváncsiak a laboratóriumok, a könyvtárak és levéltárak titokzatos világára.
Az Akadémia 1997-től emlékezik meg a magyar tudomány ünnepéről. Az országgyűlés 2003-ban hivatalosan a magyar tudomány ünnepévé nyilvánította november 3-át, azt a napot, amelyen 1825-ben Széchenyi István birtokainak éves jövedelmét ajánlotta fel a tudós társaság megalapítására.