-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Korábban számos valóban értelmetlen bejegyzések és viták fóruma is volt helyenk...2025. 05. 18, 16:36 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A viták az új cikkek hiánya és a vitaképes kommentelők elmaradása miat...2025. 05. 14, 10:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 43 Remélem, hogy a 43. hozzászólást már nem törlitek (.. ezt is mentet...2025. 05. 14, 08:39 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Erről igazából nem tudok és nem is akarok nyilatkozni, de hogy az lenn...2025. 05. 03, 21:09 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Erről igazából nem tudok és nem is akarok nyilatkozni, de hogy az lenn...2025. 05. 03, 21:09 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Google a legjobb térkép, a legjobb pénzváltó, a legjobb számológép, a legjobb naptár, a legjobb helyesírás-ellenőrző – és a legjobb szótár.
A Google keresőjében rejlő lehetőségekről konferenciát lehetne nyitni; ha valaki utánanéz a témának, könnyen zavarba jön. Sokan nyitogatnak még mindig számológép-alkalmazásokat vagy mennek fel pénzváltó szájtokra, mikor elég volna csak – megfelelő formában – beütni a kérdéses dolgokat a google-ba.
Ebbe a sorba illeszkedik egy szó helyesírásának ellenőrzése is, hiszen ha rosszul írunk valamilyen ismert szót, a Google javaslatot ad a sokkal relevánsabb, helyesen írt kulcsszóra. És nemcsak a szavak helyesírását, de magukat a jelentésüket is egyszerűen megkapjuk, méghozzá meglepően hatékonyan. Felvetődik a kérdés, hogy mindez nem teszi-e feleslegessé a szótárakat.
Erről írt a The Wall Street Journal-ban a lap újságírója, a nagysikerű Stealing MySpace című könyvet jegyző Julia Angwin A szótárak elavulttá válnak? címmel.
Az újságírónő sorra veszi a „szótárazó guglizás” gyakorlati előnyeit a hagyományos szótárak használatával szemben. Egy találati oldalon a legtöbb esetben még csak rá sem kell kattintani egy találatra, hiszen a kivonatolt szövegtöredékekben élőnyelvi példamondatok vannak. A szótárak pedig jellemzően száraz definíciókat nyújtanak, ráadásul a modern szavak – mint pl. a widget – esetében e definíciók rendszerint elavultak is.
Mindemellett sokszor a Google is lehozza a szó definícióját. Ha pedig nem volnánk megelégedve a találati oldalról leszűrhető információkkal, még mindig átkattinthatunk fent a Google hír- vagy képkeresőjére, amik szintén egy-egy olyan „csapnak” tekinthetők, melyeket megnyitva releváns információk tömegéhez lehet jutni.
Az élőnyelvi példamondatok felhasználásának kreatív módja a Twitterben való keresés is. Angwin dicséri a Wordnik online szótárat, amelyik Twitter-találatokat is felkínál. A Twitternek ezt a fajta felhasználását mi is értékeltük nemrég egy nyelvtanuló alkalmazásban.