-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szegény gyermekek sokáig „hátrányos helyzetűként” szerepeltek az Egyesült Államok törvényeiben. Aztán idővel ez a kifejezés „politikailag inkorrektté” vált, és inkább a „veszélyeztetett” címkét használták. Egy washingtoni törvényhozó most új, pozitívabb sugallatú megnevezést javasol: „reményteli”.
A címke önbeteljesítő jóslatként működik – vallja Rosa Franklin demokrata párti törvényhozó, aki a minap azzal a javaslattal állt elő a szenátusban, hogy az eddig „veszélyeztetettként” szereplő gyermekeket kereszteljék át az amerikai törvényekben „reménytelivé”.
A pszichológiában ismert tény, hogy ha egy gyermekkel szemben alacsonyak egy oktató elvárásai – tegyük fel, annak bőrszíne alapján –, akkor a diák ennek megfelelően általában rosszul is fog teljesíteni. Ugyanígy hatnak a negatív megnevezések is, ezért fontos, hogy átírják őket. Ha ez megtörténik, az paradigmaváltást eredményezhet – reméli Franklin.
A kezdeményezés a törvényhozók egyik csoportjánál (nem meglepő módon különösen a demokratáknál) meleg fogadtatásra talált – másik részük azonban ellenzi a felvetést, elsősorban a módosítás költségeire hivatkozva. 54 helyen kellene tudniillik kicserélni a kifejezést az Államok joganyagában. És különben is; nem a címke, hanem az emberek hozzáállása számít. „Ami igazán segítene, az egy jól strukturált, hiteles program, ami mögött megfelelő anyagi támogatás áll” – vallja az egyik ellenlábas, a republikánus Glenn Anderson.
Amint arról a Washington Post beszámol, egy csoport biztosan kitörő örömmel fogadja a kezdeményezést: az a szerkesztőgárda, amelyik évente összeállítja a Száműzött Szavak Listáját. Ez a csapat ugyanis már 2000-ben megszabadult volna a „veszélyeztetett” megjelöléstől, mondván, hogy az „agyon- és félrehasznált.”
Ugyanígy a Lake Superior Állami Egyetem vezetése a „politikailag korrekt” kifejezésnek mondott búcsút, a politikailag korrektnek tartott szavak és kifejezések készletével együtt. Az egyetem szóvivője ebben az ügyben viszont a kételkedők táborát gyarapítja: „Bár tisztelem a szenátor szándékát, azt hiszem, abban mindannyian egyetérthetünk, hogy egy kifejezés megváltoztatása még nem jelenti a probléma megoldását. Sőt, alkalmasint akár el is terelheti a figyelmet arról, hogy inkább cselekedni kellene.”
Ennek ellenére nem kizárt, hogy Franklin eléri célját, és az Államok joganyagában „reménytelivé” válik a szegény sorsú gyermekek helyzete. Ebben az esetben viszont lehetséges, hogy éppen ez a kifejezés szerepel majd évek múlva a Száműzött Szavak listáján.