-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szlovákiai kisiskolák megmentéséért és a közoktatási törvény átfogó módosítását célzó javaslat ellen tüntetnek a pozsonyi parlament előtt a jövő héten szerdán a szlovákiai magyarság politikai és civil érdekképviseletei.
A tiltakozásnak az az oka, hogy az oktatásügyi tárca nem fogadta el a felvidéki magyarok érdekképviseleti szervezetei által közösen előkészített, a törvényt érintő módosító indítványokat. A törvénytervezet, amelyről a tüntetés napján dönthet a pozsonyi törvényhozás, az alacsony létszámú vidéki általános iskolák jelentős részének, köztük mintegy negyven magyar oktatási nyelvű intézménynek a megszüntetéséhez vezethet.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szaktárca által készített jogszabályban leginkább azt kifogásolják a bírálók, hogy az a kisiskolák fenntartását ellehetetlenítő minimális osztálylétszámokat vezet be, valamint az eddig alkalmazott fejpénzalapú finanszírozást osztályalapú finanszírozásra módosítja.
A törvénymódosítással kapcsolatban – a szaktárca illetékeseivel folytatott eredménytelen tárgyalásokat követően – októberben a felvidéki magyarság érdekképviseleti szervezetei a jogszabály visszavonását javasolták. Miután ez nem járt sikerrel, módosításcsomagot nyújtottak be a parlament által első olvasatban már jóváhagyott törvényhez, ám ezt a kezdeményezésüket is figyelmen kívül hagyták.
Érsek Árpád, a Most-Híd parlamenti képviselője és szakpolitikusa az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: ellenzéki képviselők nevében újabb tárgyalást javasol majd Dušan Čaplovič oktatásügyi miniszternek. Hozzátette: ha ezen kérésüknek nem tesz eleget a tárcavezető, akkor a jövő héten a törvény második olvasatos vitája során ismét előterjesztik módosító javaslataikat akkor is, ha a parlamenti erőviszonyokat tekintve azok elfogadásának nem sok esélye van.
Szigeti László, a Magyar Közösség Pártjának szakpolitikusa súlyosan diszkriminatívnak nevezte a jogszabályt. Rámutatott: annak rendelkezései közel 300 iskola megszűnéséhez vezetnek majd, és ezek közül mintegy negyven a magyar oktatási nyelvű intézmény. Hozzátette: amennyiben a törvényt jóváhagyják, az alkotmánybírósághoz fordulnak.
A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala civil ernyőszervezet az MTI-nek eljutatott állásfoglalásában kiemelte: a tüntetéssel a szervezőknek az is a szándékuk, hogy a közösség számára fontos és szimbolikus ügyek a korábbinál hangsúlyosabban és látványosabban kerüljenek be a köztudatba. „A rendezvény egyben alapot szolgáltat ahhoz, hogy a hasonló, a nemzeti kisebbségeket érintő kérdésekről érdemi szakmai egyeztetés legyen a jövőben, és a megegyezés határozza meg a további döntéseket” – olvasható a szervezet közleményében.
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége, a Csemadok, a Magyar Közösség Pártja (MKP), a Most-Híd szlovák-magyar párt, valamint a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala által szervezett tiltakozó megmozdulásra december negyedikén, délután három órától kerül sor a pozsonyi parlament épülete előtt.