-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Európa Tanács emberi jogi biztosa szerint „érett politikai vezetésre” van szükség a kisebbségügyi kérdések megoldásához.
Több tiszteletet érdemelnek a kisebbségi nyelvek – hangsúlyozta hétfőn közzétett nyilatkozatában a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa.
„A nyelvi jogok vitatémává váltak számos európai országban. Ezek megtagadása aláássa az emberi jogokat, és közösségek közti feszültséget okoz” – szögezte le Thomas Hammarberg anélkül, hogy konkrétan bármely országot megnevezett volna.
A biztos a kisebbségek részéről felvetett panasztémák közt említette a személynevek írásmódját az útlevelekben, az utcanévtáblákat és más helymegjelöléseket, az iskolai nyelvhasználatot, a hatóságokkal való kommunikáció nyelvi követelményeit, valamint a kisebbségi nyelvű média létesítését. Hammarberg szerint „érett politikai vezetésre” van szükség ezeknek a kérdéseknek olyan kezeléséhez, amely megfelel az emberi jogi normáknak.
Hangsúlyozva, hogy a nyelv a társadalmi szerveződés és az egyéni önazonosság lényeges eszköze, az ET emberi jogi biztosa felszólította az európai kormányokat, hogy vegyék jobban figyelembe a kisebbségek igényeit.
„A hatóságok túl gyakran elmulasztják, hogy figyelmesen meghallgassák” a kisebbségeket – állapította meg. Egyúttal létfontosságúnak nevezte, hogy a kormányok szoros, folyamatos párbeszédet folytassanak a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyekkel.
Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése ezen a napon kezdte meg ötnapos téli ülésszakát a franciaországi városban. Az ülésszak plenáris napirendjén nem szerepel a kisebbségi nyelvhasználat kérdése.