-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Szauna, vodka, Kimi Räikkönen. Ha nem is ilyen sorrendben, de ezek jutnak elsőként eszünkbe a finnekről. Van viszont egy másik dolog is, ami állítólag összeköti őket velünk, ez pedig a nyelv!
Félretéve a vodkát és a szaunát, a magyar embernek első asszociációja a finnekkel kapcsolatban a nyelvrokonság kérdése, ez a téma pedig – sajnos – mindmáig terhelt a politikai felhangoktól. Ettől függetlenül a finn nyelv létezik, él és köztudottan nagy kihívást jelent a nyelvtanulóknak. Vajon miért van ez és igaz-e, hogy számos egyezést találni nyelveink között?
A nyelvtanuló rémálma - toldalékolás, esetek és igeragozás
A finn nyelv (suomi), az uráli nyelvcsalád balti-finn ágának legnagyobb nyelve, több mint ötmillióan beszélik világszerte. A finn ábécé is a latin írást használja. Jellegzetessége a svéd ábécében is meglévő Ä, A, Ö betűk, amiket a svéd hatására az ábécé végére rendeztek
A kiejtésnél figyelni kell arra, hogy a hangzóhosszúságot a betű megkettőzése jelzi: viisi 'öt', kukka 'virág'. A magyarhoz hasonlóan a finnben is van magánhangzó-harmónia, eszerint a magas hangrendű szavakhoz magas, a mély hangrendűekhez mély végződés járul. A hangsúly minden esetben az első szótagon van. A névelők kérdése nagyon egyszerű; a finn nyelv nem ismeri sem a határozott, sem a határozatlan névelőt.
Az eddigiekből úgy tűnhet, hogy finnül tanulni nem is olyan nagy kunszt. A nyelvtanuló igazán csak akkor rémül meg, amikor elérkezik a névszó- és igeragozás kérdéséhez. A névszóknak ugyanis nincs nemük - akárcsak a magyarban -, de van számuk, esetük, abszolút és birtokos ragozásuk.
Tizenöt eset van (a magyarban 18). A többes számot vagy a t, vagy az i végződés jelzi, tehát nem egységes a jelölési mód, mint a magyarban.
A melléknevek ragozása a magyartól eltérően történik, ugyanis a finnben a melléknév is megkapja a főnév ragját. Például: kaunis kukka 'szép virág', de kauniit kukat 'szépek virágok'. A finnre is igaz, hogy úgynevezett ragasztó nyelv, tehát a toldalékokat minden esetben a szó végére illeszti és például azt, hogy a házban van, így fejezi ki: talo+ssa=talossa.
A gyakorlati nyelvtankönyvek és a szótárak hat igetípust különböztetnek meg végződésük szerint. Ezek a végződések leválnak az igéről és ezek után kapja meg a személyragját. Hogy ez ne legyen ilyen egyszerű – persze, most sem az -, a dolgunkat megnehezíti a fokváltakozás nevű jelenség, ami tipikusan a balti-finn nyelvek sajátja és nem tévesztendő össze a tőhangváltással.
Idős vs. fiatal nyelvhasználók
A finnül tanulót az úgynevezett irodalmi nyelvre tanítják. Ezt az idősebbek beszélik, de például a hivatalos társalgás is ezen folyik. Csak hogy van egy kis probléma. A fiatalabb generáció ugyanis a mindennapi életben nem ezt használja, hanem a hétköznapi nyelvet, aminek a megértése még a jó képességű nyelvtanuló számára is problémákat okozhat.
A hétköznapi nyelv a nyelvjárásokból és a szlengből táplálkozik, gyakran rövidít le szavakat úgy, hogy kihagy bizonyos hangokat belőlük. Vegyünk egy példát: Chisu, a közkedvelt finn énekesnő egyik dalának címe: Mun koti ei oo täällä. Ez a cím „irodalmilag” így nézne ki: Minun koti ei ole täällä [az én hazám nem itt van]. Látjuk, hogy a szavak lerövidülnek és mondani sem kell, hogy a beszéd így sokkal kötetlenebb, lazább – a jelenség előtt a szigorú szabályokhoz szokott nyelvtanuló egy ideig értetlenül áll. A régebbi nyelvkönyvekben például biztosan nincs benne az entä sinulle? [és veled?] visszakérdezés köznyelvi változata, tehát: entäs sulle? Ha ilyeneket hallunk, nem biztos, hogy rögtön ki tudjuk következtetni az eredeti alakot.
Szintén aktuális probléma a finn nyelv elangolosodása, valamint a svéd szavak átvétele. Ezekkel a finn ugyanúgy bánik, mint a saját szavaival; megtoldja őket egy i-vel és az „őshonos” szavakhoz hasonlóan ragozza. Például: Finnair (a finn légitársaság), ragozva: finnairin. Mit tehet a nyelvtanuló, hogy kiigazodjon ebben a forgatagban? Az egyetlen megoldás, ha keresi a lehetőséget a beszédre az átlagosnak számító finnekkel és kevesebb parlamenti közvetítést néz.
Finnugor vagy nem finnugor?
Ahhoz, hogy a finn-magyar nyelvrokonságot feltételezhessük, először is tudnunk kell, hogy mind a finn, mind a magyar nyelv az uráli és azon belül is a finnugor nyelvcsaládba tartozik. A balti-finn, volgai és permi nyelvcsaládok együttese képviseli a finn ágat, a magyar pedig az obi-ugor manysi és hanti nyelvvel a nyelvcsalád ugor ágát alkotja. A finnugor nyelvrokonság bizonyítékai közt vannak hangtaniak, szótaniak, jelentéstaniak és mondattaniak. De a közös ősnyelvből származó szavakon, valamint a rokon szavak hasonlóságán kívül a nyelvrokonság külső megerősítésére segítségünkre vannak a finnugor népek kulturális hasonlóságai, legyen szó akár az anyagi kultúráról, irodalomról vagy zenéről. Mindent egybevetve a legtöbb bizonyítékot mégis a nyelvekben találjuk. Vessük össze a két szóban forgót! (A finnben az ä-t nyílt e-nek, az s-t pedig sz-nek ejtjük.)
Jään alla talvella elävät kalat uiskentelevat. – Jég alatt télen eleven halak úszkálnak.
Vagy itt van a klasszikus mondat:
Anoppi haukkuu miniää. - Anyós szidja a menyét.
A közös őshaza elméletet bizonyítandó, ahol az összes finnugor nép a kezdetekben együtt élt, néhány alapszó finnül és magyarul:
elää - élni
mennä - menni
tehdä - tenni (csinálni)
kala - hal
vesi - víz
runko - rönk
yö - éj
mitä? - mit?
Tanuljunk finnül!
Ha elkötelezzük magunkat és úgy döntünk, hogy a finn kultúrából nem csak a vodkaivást és a meztelenül szaunázást szeretnénk közelebbről megismerni, hanem megtanulnánk a világ egyik legnehezebb nyelvét, több lehetőségünk is van ezt megtenni. Nem egy nyelviskola van Magyarországon, ahol oktatják a finnt, persze vigyáznunk kell, hiszen előfordulhat, hogy a nem elégséges jelentkezői létszám miatt nem indul el a kurzusunk. Könnyű dolgunk van, ha véletlenül pont az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának valamelyik szakán tanulunk, hiszen az egyetem Finnugor Tanszéke – ugyan limitált helyekkel – de tárt karokkal várja a szakon tanulni vágyókat. A nyelvoktatás mellett kínálnak az ország kultúrájával, irodalmával és történelmével kapcsolatos kurzusokat és emellett még számos egyebet is, például ha elég elszántak vagyunk, jelentkezhetünk a finnugor történeti mondattan órára is. A tanszék oktatói között számos ismert nevet találunk, például Bereczki András professzorét, aki többek között a Finnugor Történelmi Társaság vezetőségi tagja és nem csak a finn, hanem az észt nyelvvel és néppel kapcsolatos tárgyakat is tanít, így biztosak lehetünk, hogy ha elszántságunk kitart, a legjobb oktatást kapjuk. Előfordulhat, hogy nem vagyunk bölcsészek, de még egyetemisták sem. Semmi baj! A Kalevala Baráti Kör is indít finn nyelvtanfolyamokat, sőt jelképes tagsági díj befizetése után részt vehetünk rendezvényeiken, megismerhetünk nálunk élő finneket és élvezhetjük a velük való társalgást, akár finn, akár magyar nyelven. Az egyetlen fontos dolog, amit a nyelvtanulónak tudnia kell: dolgozatnál nem csalunk. És ez nem vicc.