-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ed Balls, Nagy-Britannia oktatásügyi államtitkára kidolgozott egy 2010 szeptemberétől hatályos tervezetet. A vélemények természetesen megoszlanak, a javaslat azonban sok hasznos, megfontolandó ötletet is tartalmaz – írta a The Guardian.
A több intézkedést is tartalmazó csomag legnagyobb port kavaró verdiktje az, hogy a tanárokat ötévente képességvizsgálatnak vetnék alá, hogy megfelelnek-e az állami és intézményi követelményeknek. Így az engedélyük, amíg taníthatnak, ötévente megújításra szorulna.
Az intézkedést azzal indokolták, hogy a szigetországban jelenleg nagyon sok a gyakran iskolát váltó, az elbocsátástól félő, kétes minőségű munkát végző tanerő. Az ötéves licenc bevezetésével őket szeretnék kiszűrni a rendszerből.
A tervezett intézkedés mellett és ellen is számtalan érv szól. Előnye, hogy védi a szakmát, és minőségi képzést garantál. Emellett tanulásra, képzésre ösztökéli a tanárokat is.
Hátránya viszont az iszonyatos adminisztratív teher, amely természetesen az intézményekre, egészen pontosan az igazgatókra hárulna – a tervek szerint az ő feladatuk lenne a tanárok levizsgáztatása és az engedélyek kiállítása. A döntésnek természetesen érzelmi-jogi oldala is van – sok pedagógus érezheti sértőnek, hogy megkérdőjelezik a szakmai hozzáértését, és emiatt jogorvoslathoz is folyamodhat.
Christine Blower, a Tanárok Nemzeti Szövetségének főtitkára így nyilatkozott a kérdésről: „nem tudni, hogy az iskolaigazgatók mit szólnak majd, hogy az övék lesz a tanáraik ötévenkénti újraengedélyezésének felelőssége. Mivel a javaslatnak nincs anyagi vonzata, a teljesítményvizsgálat pedig nem jár szakmai fejlődéssel, a javaslatban semmi örvendeteset nem találunk”.