-
ganajtúrós bukta: Most találtam a wikiben: "Ugyanez a genom 50% manysi (finnugor), 35% szarmata (indoiráni) ...2025. 07. 12, 20:34 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szlovákiai kisebbségi jogok terén bizony van mit javítani – pláne, hogy a kormány ígéretet is tett erre, és nem tartotta be, véli a Sme napilap.
A szlovák kormány nem tartotta be ígéretét, miszerint a nemzeti kisebbségi jogok terén megtartja azt a szintet, amelyet 2006-ban elődjétől örökölt – vélekedik a Sme című szlovák liberális napilap keddi elemzésében. „A kormány politikája szöges ellentétben állt ígéreteivel. Maguk a koalíciós pártok voltak azok, amelyek a leginkább ösztönözték a nacionalizmust és az idegengyűlöletet” – állítja Peter Morvay, az elemzés szerzője.
Rámutatott, hogy a Robert Fico vezette kormánynak az elmúlt négy évben tett lépései „érezhetően csökkentették a kisebbségi jogok szintjét, a nem egyértelmű törvények jogi bizonytalanságot keltettek a kisebbségek körében, és megfélemlítő hatásuk volt”. A kabinet a nemzetközi megállapodásokat azok szellemével ellentétesen értelmezte: míg a dokumentumokban a kisebbségi jogok minimumát rögzítették, addig a kormány azokat olyan maximumként értelmezte, amelyet még be kell tartania, nehogy nemzetközi szinten ellehetetlenüljön.
„A kormány igyekezett etnikailag egységessé tenni az ország lakosságát, s a kisebbségnek az állam ellenségeként való megjelenítésével szembeállította a kisebbséget a többséggel. A támogatási politika terén diszkriminálták a magyar kisebbséget és azokat a községeket, amelyekben a magyarok a lakosság jelentős részét teszik ki. A kormány képviselőinek és az államfőnek a kijelentései, miszerint a magyar kisebbséghez tartozó személyek egy része nem magyar, ráadásul a szabad identitásválasztás elvét is megkérdőjelezték” – húzza alá a szerző. „Az Európai Unióban valószínűleg egyedi helyzet alakult ki azzal, hogy a kisebbségi jogok védelmezésével megbízott kormányfőhelyettes (Dusan Caplovic) a jogok korlátozását védelmezte és támogatta” – olvasható a cikkben.
Caplovic a lap szintén keddi számában közölt interjúban a bírálatokat elutasította, s azt állította, hogy a magyarok helyzete Szlovákiában jó, s a kormány nemzetiségi politikája megfelel a nemzetközi szokásoknak. „Nincs semmiféle probléma” – állítja a kormányfőhelyettes. Morvay elemzésében rámutat arra is, hogy a magyar kártyát Szlovákiában gyakorlatilag az összes politikai párt használja, míg a roma kártyát nyíltan egyelőre csak a Szlovák Nemzeti Párt (SNS).