-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tizenöt százalékra csökkentené az eddigi húsz százalékról a kisebbségi nyelvhasználati küszöböt a négypárti szlovák kormánykoalíció.
A SITA pozsonyi kereskedelmi hírügynökség meg nem nevezett, de jól értesült forrásokra hivatkozva pénteken azt jelentette, hogy a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) kezdeményezésére aznap egyezett meg ebben a koalíció.
A küszöbcsökkentés azt jelentené, hogy a kisebbségi lakosság arányszámának egy településen elég a 15 százalékot elérnie ahhoz, hogy a hivatalos érintkezésekben is használhassák az adott kisebbségi nyelvet.
A kisebbségi nyelvhasználati törvény tervezetét Rudolf Chmel, a kormány emberi jogi és kisebbségügyi miniszterelnök-helyettese, a Híd magyar-szlovák párt képviselője készítette el.
Chmel eredetileg azt javasolta, hogy azokon a településeken lehessen hivatalosan használni a kisebbségi nyelvet, ahol valamelyik etnikum aránya az összlakosságon belül eléri a 10 százalékot. Ez a javaslat nem kapta meg a többi párt támogatását, sőt a Kereszténydemokrata Mozgalomnak (KDH) még a 15 százalékkal szemben is kifogásai vannak.
Vita tárgyát képezi az is, hogy a nemzetiségileg vegyesen lakott területeken a fegyveres testületekben használható-e a kisebbségi nyelv. Ezt a paragrafust a védelmi és a belügyi tárca is véleményezi.
A kompromisszumos törvényjavaslat most tárcaközi egyeztetésre kerül. „Meglátjuk, miként viszonyulnak majd a tervezethez a képviselők. Intenzív tárgyalásokra lesz szükség” – mondta a SITA-nak a Híd egyik, magát megnevezni nem kívánó képviselője.
Chmel azért szerette volna tíz százalékra csökkenteni a kisebbségi nyelvhasználati küszöböt, mert akkor a magyarokon kívül a ruszinok, a németek és a romák is élhettek volna ezzel a joggal.