-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk szerint a „töltekezik˝szó kellemetlen hangzású, ráadásul helytelenül képzett. Mit szól ehhez szakértőnk?
Egy magát megnevezni nem kívánó olvasó nagyon furcsa kérdést küldött nekünk. Egy olyan szót kifogásol, ami már a 19. század közepén is az irodalmi nyelv része volt, ráadásul a képzésmódja sem különösebben furcsa.
Egyre gyakrabban hallani ezt a szót: töltekezni, töltekezés. Különösen vallásos emberek között terjed ez a – véleményem szerint – helytelenül képzett/alkotott, kellemetlen hangzású szó. Helyes-e ez a kifejezés, joggal használható-e egy ilyen rossz hangzású, morfémáink eltorzításával megalkotott kifejezés?
Igaz, a töltekezik erősen vallásos képzettársításokat kelt, főleg vallásos szövegekben fordul elő. Például egy Szent Ágoston-fordításban találtam ezt a mondatot: „Ha majd teljes mivoltommal hozzád ragaszkodom, nem tép többé sem fáradtság, sem fájdalom. Élő lesz életem, és majd egészen veled töltekezik.” Tulajdonképpen ’megtelik, feltöltődik’ értelemben használják, de mindig spirituális értelemben, tehát nem ’fizikai létezővel, anyaggal megtelik’ értelemben.
A töltekezik képzésmódja egyáltalán nem rendkívüli. A tölt tő rejlik benne (abban pedig a tele, telik, teljes stb. töve), és ugyanaz a -kozik/-kezik/-közik képző, mint annyi más igében, például az érkezik-ben. A tő, amelyet a -kozik/-kezik/-közik előtt felismerhetünk, névszói és igei is lehet. Tehát van denominális (névszótőből kiinduló) és deverbális (igetőből kiinduló) változata is. Formailag ez előtt a toldalék előtt általában akkor jelenik meg kötőhangzó, ha a tő két mássalhangzóra végződik (mint a töltekezik esetében is), de jócskán vannak kivételek.
A -kozik/-kezik/-közik végződés funkciója nem valami egységes. A legrégebbiek általában ún. mediális igék, vagyis olyan folyamatokra, eseményekre utalnak, amelyekben az alanyesetű bővítménnyel kifejezett szereplő nem szándékos cselekvőként van felfogva, de nem is teljesen passzív elszenvedője a történteknek. (Innen az elnevezés: mediális, vagyis ’középen fekvő, középutas’ igék.) De jócskán akadnak ezek között az igék között olyanok is, amelyekre ez egyáltalán nem áll. És mivel nem egységes a toldalék funkciója, nehéz megmondani, hogy általában mire szolgál, vagyis nehéz általánosítani, ezért nem csoda, hogy nem is nagyon használják új igék megalkotására: nem lenne egyértelmű, hogy mit is akar kifejezni az a bizonyos új ige.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Zárásképpen felsorolom a leggyakoribb -kozik/-kezik/-közik végű igéket. Az olvasó maga is elmerenghet azon, hogy formailag (a tő kategóriája, a kötőhangzó jelenléte) és a toldalék funkcióját tekintve milyen sokfélék.
adakozik, ajánlkozik, szánakozik, barátkozik, bocsátkozik, csatlakozik, csodálkozik, építkezik, feledkezik, gombolkozik, gyülekezik, hadakozik, igérkezik, igyekezik (< ügyekezik), ítélkezik, jelentkezik, költekezik, következik, mutatkozik, szégyenkezik, szépítkezik, szeretkezik, szorítkozik, temetkezik, tiltakozik, törölközik, ütközik, vágyakozik, váltakozik, védekezik, vetkezik, vétkezik, vonatkozik.