-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Országgyűlés júliusban szavazta meg a tankönyvpiac rendjét szabályozó törvény módosítását, amelynek következtében a jövőben a szakminiszter is dönt a tankönyvjegyzékre történő felvételről.
Az új törvény már csak a Köztársasági Elnök aláírására vár. A tárca közlése szerint a módosítás oka, hogy a tankönyveknek egyaránt alkalmazkodniuk kell az új Nemzeti alaptantervhez (Nat), valamint a változó kerettantervekhez. Idén 108 tankönyv akkreditációs kérelmét és száz, már jegyzéken lévő tankönyv hosszabbítási kérelmét bírálták el. Jelenleg 3832 tankönyv szerepel az Oktatási Hivatal (Hivatal) által összeállított és nyilvántartott jegyzéken, a törvényi változások, a zajló akkreditációk miatt azonban ez a szám folyamatosan változik.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„A módosítás egy része ugyanis arra vonatkozik, hogy a későbbiekben tankönyvként az a kiadvány hozható forgalomba, amelyet vagy tankönyvvé nyilvánítottak, vagy az oktatásért felelős miniszter nyilvános pályázati eljárása keretében kiválasztott és a hivatalos tankönyvjegyzékre történő felvételéről döntött” – mutatja be a változások lényegét a Hivatal. Az új törvény július 24-én jelent meg a Magyar Közlönyben. Ha ez megtörténik, az új szabály az erre vonatkozó rendelkezéseknek megfelelően lép hatályba.
Jelenleg a tankönyvjegyzékre való felvétel a Hivatal közreműködésével zajlik: az érvényes tankönyvi engedéllyel rendelkező kiadványok és digitális tananyagok tankönyvjegyzékre történő felvételét a kiadók ugyanis az Oktatási Hivataltól kérhetik.
„A Hivatal évente egyszer állítja össze a tankönyvjegyzéket, és teszi közzé saját, illetve a Kormány honlapján, valamint gondoskodik a jegyzék felülvizsgálatáról és folyamatos frissítéséről” – tájékoztat a szervezet Közoktatási Engedélyezési Osztálya.
A tankönyvjegyzékre kerülés feltétele a tankönyvvé nyilvánítás, amelynek során a benyújtott kiadványok vizsgálatára a Hivatal tudományos-szakmai, tantárgypedagóiai és technológiai szakértőket rendel ki. A tudományos-szakmai szakértő a tartalom szakmai pontosságáról és hitelességéről, valamint tudományos naprakészségéről; a tantárgypedagógiai szakértő a feldolgozott tananyag taníthatóságáról és tanulhatóságáról, a tartalmi szabályozással kapcsolatos összhangról, s mindezzel összefüggésben a verbális és vizuális tulajdonságairól; a technológiai szakértő a kivitelezésről, az esztétikai és az egészségügyi követelményeknek való megfelelésről, digitális tananyag esetén a fentiek mellett a felhasználói igényeknek való megfelelésről is készít véleményt. A tankönyvvé nyilvánítás kiadvány esetében öt évre, digitális tananyag esetében három évre szól, amelynek meghosszabbítását a lejárat előtt 120 nappal kérhetik a kiadók.
A tankönyvként történő forgalmazásnak azonban nemcsak szakmai, hanem anyagi feltételei is vannak, hiszen, ahogy a Hivatal közléséből kiderül, az érvényes tankönyvi engedélyen túl a kiadványoknak és a digitális tananyagoknak a legmagasabb fogyasztói árra vonatkozó jogszabálynak is meg kell felelniük, amelyet minden év október 1-jéig hirdet ki az emberi erőforrások minisztere.
Az összesítő adatok szerint jelenleg 3832 tankönyv szerepel a jegyzéken. „Ez a szám tankönyvek mellett vonatkozik a jóváhagyott munkafüzetekre, feladatgyűjteményekre, atlaszokra, szótárakra, szöveggyűjteményekre. A közismereti tantárgyak tankönyveinek a száma a legmagasabb – pontosan 2957 darab –, de arányuk tantárgyanként nagyon eltérő és változó” – derül ki a Hivatal információi alapján.
A nemzetiségi tankönyvek területén jelenleg 505, a sajátos nevelésű igényű tanulók számára készült tankönyvek körében 238, hit- és vallásoktatási tankönyvként pedig 132 kiadvány és digitális tananyag szerepel a jegyzéken, s a jogszabályi feltételek szerint folyamatosan zajlik az akkreditáció, hiszen közeledik az utolsó rendelés leadásának határideje. Az iskolák szeptember 5-éig adhatják le pótrendeléseiket a Tankönyvi Adatbázis-kezelő Rendszerben a most következő 2012/2013-as tanévre vonatkozóan. Idén eddig 108 tankönyv akkreditációs kérelmét, valamint száz, már jegyzékre felvett tankönyvvel kapcsolatban érkezett hosszabbítási kérelmet bíráltak el. Ezek a számok szintén magukban foglalják a különböző intézménytípusokban tanuló diákok számára készült könyveket, digitális tananyagokat, illetve egyéb akkreditált kiadványokat.
Mivel a jelenleg jegyzéken szereplő könyvek akkreditációjánál még nem az új tantervek tartalmi előírásait vették figyelembe, a törvénymódosítás után jelentősen változhatnak az arányok például a tantárgyakat illetően, hiszen az oktatásért felelős miniszter pályázat útján szeretné szorgalmazni, hogy a tanulók minél hamarabb a nemrég elfogadott Nat szerinti tankönyvekből tanulhassanak. Az összesített adatok szerint jelenleg a matematika tantárgyé a legtöbb tankönyv, 502 akkreditált kiadvány áll ugyanis a tanárok és diákjaik rendelkezésére. Ezt követi az angol nyelv 480 darabbal, a harmadik a sorban pedig a magyar nyelv és irodalom összesen 415 darab elfogadott tankönyvvel. Az élő idegen nyelveket tanító tárgyak (angol, német, spanyol, orosz, olasz, francia) összesen körülbelül 750 akkreditált tankönyvvel rendelkeznek, a természettudományos tantárgyak (fizika, kémia, biológia és egészségnevelés, földrajz, egészségtan, környezetismeret – természetismeret, természetismeret – egészségtan, természetismeret – földrajz, környezetismeret) pedig csaknem ötszáz hivatalosan elismert kiadvánnyal szerepelnek a jegyzéken. A legkevesebb a kínálat az engedélyezett kiadványok terén a kevesebb óraszámban tanított, illetve a választható tantárgyak esetében, ilyen például az egészségnevelés, a filozófia vagy a könyvtárhasználat.