-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hetedik alkalommal rendez perbeszédversenyt a Miskolci EU Vándorkupáért az Európajogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék a borsodi megyeszékhelyen, a szóbeli döntőt csütörtökön és pénteken tartják a Miskolci Egyetem jogi karának mintatárgyalójában.
A versenyt Magyarországnak az Európai Unióhoz való csatlakozásának évében, 2004-ben alapította a miskolci Állam- és Jogtudományi Kar Európajogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszéke. A cél, hogy a joghallgatók és a már végzett jogászok számára is közelebb hozza az uniós jogot, illetve annak gyakorlati alkalmazását. A verseny specialitása, hogy egy hipotetikus jogeset alapján kell a csapatoknak „mindkét oldalról" megvédeniük az álláspontjukat. Az idei verseny alkalmával a Törvényszék ítélete ellen kell fellebbezniük a bírósághoz, továbbá a másik oldalról válaszbeadványt kell megfogalmazniuk – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
A közlés szerint további specialitása a versenynek – a többi perbeszédversenytől eltérően –, hogy kétfordulós, a csapatoknak először írásban kell kifejteniük a jogi álláspontjukat, majd azt a szóbeli meghallgatáson kell megvédeniük. Az idei fiktív jogeset tárgya a géntechnológiával kezelt komló ügye.
Az idei jogeset – csakúgy, mint a verseny korábbi alkalmaival – gyakorlati jellegű, olyannyira, hogy magához az Európai Unió luxemburgi bíróságához érkezett keresetek alapjául szolgáló – folyamatban lévő – ügyekkel kapcsolatban is tesznek fel kérdéseket a jogeset írói.
A Vándorkupa a versenyen nyerhető el, amelyet a szekció legeredményesebb csapata kaphat meg, és a következő megmérettetésig birtokolja.
Az idén összesen 14 – 3-3 fős – csoport verseng a II. Miskolci EU Vándorkupáért: a joghallgatók szekciójába idén 10 csapat nevezett, míg a fiatal, már végzett, de még szakvizsgával nem rendelkező jogászok szekciójában 4 csoport versenyzik majd.
A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán nagy hagyományokra tekintenek vissza a perbeszédversenyek, rendeztek már ilyet a jog különféle szakterületein, egyebek mellett agrár-, munka- és Európa-jogból, angol és magyar nyelven is.