-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikai „zsarolással” vívta ki a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karát – írta szerdán az Adevarul című román napilap.
A román kormány kedden tíz napig közvitára bocsátotta azt a kormányhatározatot, amely magyar és angol nyelvű orvosi és gyógyszerészeti kar létrehozását írja elő.
Az Adevarul felidézi, hogy az RMDSZ képviselőházi és szenátusi frakciói hétfőn nem voltak hajlandók részt venni a parlament ülésén, amíg a kormány nem dönt a kormányhatározat-tervezetről.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Gandul.info című portál a román kormány fő erejét képező Demokrata Liberális Párt (PD-L) Maros megyei vezetőit idézi, akik nem értenek egyet a magyar kar létrehozásával. Szerintük az RMDSZ „sarokba szorította” a PDL-t, amely így kénytelen volt engedményt tenni kisebbik koalíciós partnerének, és emiatt csökkenhet a PD-L támogatottsága Erdélyben.
Cristian Tudor Popescu, Románia egyik legismertebb publicistája a Gandulban azt írja: a magyar nyelvű kar létrehozásának nincs semmi köze az orvosképzéshez. A cikkíró szerint a magyar nyelvű orvosi szakkifejezések nem szolgálnak egyéb célt, minthogy a magyar anyanyelvű orvosok a magyar betegekkel „zártkörű etnikai hálózatot” alakítsanak ki Erdélyben a román állam pénzén. Popescu szerint ez a hálózat – amelyből a románok ki vannak zárva – pótolja a magyar szélsőségesek által megálmodott, korábban elvesztett államiságot, és emlékeztet az Osztrák-Magyar Monarchia idejére, amikor a magyar nyelv domináns volt, és annak ismerete nélkül a nemzeti kisebbségek tagjainak semmi esélyük nem volt érvényesülni a korabeli közigazgatásban, oktatásban vagy igazságszolgáltatásban.
A Krónika című erdélyi napilap szerint az időhúzástól a megnyugtató megoldás felé tett komoly lépésig terjedő mércén, egyelőre bárhova elhelyezhető az, hogy a kormány közvitára bocsátotta a határozattervezetet. A lap szerint semmi sem szavatolja, hogy a tíznapos közvita végén valóban megszületik a marosvásárhelyi gyógyászképzés magyar karát visszaállító kormányhatározat, hiszen hasonló kezdeményezések buktak már el Romániában.
A Bukarestben megjelenő Új Magyar Szó című napilap szerint a MOGYE-t ki kell vezérelni a romániai pártpolitikai, kampányjátékokból, meg kell szabadítani az etnikai villongás felhangjaitól, és akkor a megoldás pusztán oktatásjogi és oktatástechnikai kérdés.