-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Volt már szó állatok fura párzási szokásairól. Most megtudhatja, hogyan csinálják a menyétek, a hiénák, az ágyi poloskák és a tengeri csigák. Állati!
Nemrégiben bemutattuk, hogyan csinálják a bonobók, a méhek és a vörös szalagoskígyók. Most újabb négy faj fura párzási szokásait mutatjuk be az IflScience összeállítása nyomán. Mi a helyzet a menyéttel, a hiénákkal, a tengeri csigákkal és a poloskával? – Most kiderül!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Menyét
Érezte már úgy, hogy meghalna egy kis szexért? Mégha igen is a válasz, ez az ember esetében amolyan túlzó metafora. Nem így a menyéteknél! Ők – legalábbis a nőstényeik – ugyanis tényleg belehalnak abba, ha nem találnak szexpartnert.
Ha a nőstény menyét lázba jön, az csak kopulációval végződhet, különben az egyed meghal. Csak akkor történik meg az ovuláció és csak akkor ér véget az ivarzás, ha az állat közösül. Ha ez nem történik meg, akkor mind több és több ösztrogén termelődik az állat szervezetében, amely végső soron eléri a toxikus szintet. A csontvelő ilyenkor fölmondja a szolgálatot, aplasztikus anémia lép föl, és az állat nem képes többé a saját vérsejtjeit előállítani. Ebben a legyengült állapotban az állat valamilyen fertőzést kap, még mielőtt elpusztul.

(Forrás: Wikimedia Commons / Luciano Bernardi / CC BY-SA 3 0)
Hiéna
A hiénáknál – az állatvilágban nem egyedülálló módon – a nőstények a dominánsak. Nagyobbak, agresszívebbek, sőt, még a péniszük is nagyobb... Mármint a pszeudopéniszük. Ez nem más, mint egy megnagyobbodott klitorisz, ami képes az erekcióra.
Párzáskor a hím egyed a saját péniszét a nőstény pszeudopéniszébe illeszti. Ez sokszor nem egy egyszerű manőver, sokat kell gyakorolniuk, mire sikerül. A pszeudopénisz amilyen vagányul hangzik, olyan kihívást is okoz a nősténynek: ezen keresztül kell ugyanis megszülnie a kis hiénákat...
Poloska
Jó éjt, szép álmokat! Ja, és vigyázz, hogy az ágyi poloska ne döfködjön meg a péniszével!
A nőstény ágyi poloskának ugyan vannak nemi szervei, de a hímeket ez nem túlzottan érdekli. A hímek ugyanis a késszerű péniszükkel a nőstény poloskák hasi oldalát döfködik meg, és ide rakják a spermiumukat. Ez sem a megtermékenyítésnek, sem pedig a túlélésnek nem egy túl hatékony módja. Éppen ezért a nőstények evolúciósan szépítettek a dolgon: kialakult egy olyan speciális spermafogó szervük, amely még a pénisz által okozott sérülést is csökkenti.
Néha azonban a hímek összezavarodnak, ilyenkor megesik, hogy egy másik hímet próbálnak megtermékenyíteni. Ez nemcsak azért rossz, mert hiábavaló, de akár halálos is lehet, ugyanis a hímeknek nincs meg a spermafogó szervük.
Tengeri csiga
A tengeri csigák is szado-mazóban utaznak: mint az ágyi poloskáknál, a megtermékenyítés náluk is traumatikus, de ők nem a másik egyed hasát bántják, hanem egyenesen a fejét. A tengeri csigák hímnősek: mindegyik egyednek vannak hím és női ivarszervei. Péniszük elágazó. Párzáskor mindkét egyed megtermékenyül, maga a folyamat egészen akrobatikus.
Párzáskor mindkét csiga beilleszti a péniszének az egyik ágát a másik egyed női nemi szervébe. A pénisz másik ágát pedig a másik egyed fejébe nyomja. Ennek az lehet a jelentősége, hogy ilyen módon is bejut az ondó a másik egyedbe, ami stimulálhatja a központi idegrendszert.
Forrás