-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Knut Vollebaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosa megerősítette kedden Budapesten, hogy továbbra is figyelemmel kíséri a szlovák államnyelvtörvény alkalmazását.
A főbiztos hétfői pozsonyi tárgyalásait követően látogatott Budapestre, először Balázs Péter külügyminiszterrel találkozott, a tárcavezetővel áttekintette a szlovák nyelvtörvény alkalmazásának első tapasztalatait. Vollebaek a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón elmondta: Szlovákia belügye, hogy milyen törvényeket hoz, de a nyelvtörvény ügyében Pozsony kifejezetten kérte az EBESZ közreműködését és tanácsait a végrehajtási utasítás kidolgozásához. A kisebbségügyi főbiztos a jövőben is figyelemmel követi a jogszabály alkalmazását, és szükség esetén tanácsot ad.
Balázs Péter hangsúlyozta, hogy a szlovák államnyelvtörvény végrehajtási utasítása január elsején hatályba lépett, ezért most a jogszabály alkalmazásának figyelemmel követése a legfontosabb. Kedvezőnek nevezte, hogy ebben az EBESZ főbiztosa továbbra is szerepet vállal. Magyarország örömmel veszi, hogy Vollebaek változatlanul tájékozódik, figyeli a törvény alkalmazását, és tárgyalásokat folytat az ügyben. Külön örvendetes, hogy a főbiztos Pozsonyból egyenesen Budapestre jött tárgyalni és a kisebbségi jogok védelmezőjeként továbbra is „benne marad a folyamatban”.
Balázs Péter hangsúlyozta: az államnyelvtörvény módosítása megbontotta az egyensúlyt Szlovákiában, mert hiányzik mellőle egy megerősített kisebbségi nyelvtörvény, illetve egy átfogó kisebbségi törvény. Úgy fogalmazott: "Ha ezek létrejönnek, akkor lehet valamiféle jogi és politikai egyensúlyról beszélni".
Knut Vollebaek a sajtótájékoztatón ismét elmondta, hogy a szlovák államnyelvtörvény módosítása „nem a legjobban sikerült”, a szöveg több helyen homályos, túl nagy lehetőséget ad az értelmezésre. Ugyanakkor a törvény nem sérti a nemzetközi normákat – tette hozzá a főbiztos. Vollebaek szerint most az a feladat, hogy figyeljék a törvény gyakorlati alkalmazását.
Azzal kapcsolatban, hogy Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter hétfőn Pozsonyban kijelentette, „magyar partnereiktől elsősorban azt várják, hogy (...) nem fognak tovább téves információkat terjeszteni a nyelvtörvényről a Szlovák Köztársaság területén, és nem fognak hazugságokat terjeszteni erről a törvényről Szlovákia határain kívül”, az MTI kérdésére Balázs Péter azt mondta: személy szerint nem veszi magára Lajcák szavait. Magyarország „igyekszik tényszerűen nyomon követni a szlovákiai eseményeket, és ebben elsősorban az ottani kisebbségi szervezetektől kapott tényszerű információkra támaszkodik” – mutatott rá.
A külügyminiszter később, évadnyitó tájékoztatóján további kérdésre válaszolva közölte, arra törekszik, a szlovákiai eseményekről tényszerűen, pontosan nyilatkozzon, arról, amiről információja van. Gyakran szokott beszélni a szlovákiai magyarok képviselőivel, elsősorban Csáky Pállal és Bugár Bélával, de eljutnak hozzá a szlovákiai magyar kerekasztal információi, valamint a (szlovákiai) magyar nyelvű sajtótermékek újságíróival is többször beszél – fejtette ki Balázs Péter. Hangsúlyozta: Magyarországtól távol áll, hogy rossz hírét keltse Szlovákiának. Ha azonban azt tapasztalják, hogy valahol ütközik a gyakorlat a meglévő nemzetközi kötelezettségekkel, megfelelő formában szóvá teszik, először mindenekelőtt a kétoldalú kisebbségi vegyes bizottságban, ha a szlovák fél hajlandó ilyen ülést tartani, illetve szükség esetén a megfelelő nemzetközi fórumokon, például az EBESZ kisebbségügyi főbiztosánál.
Kérdésre a külügyminiszter elmondta: a szóban forgó kijelentés miatt nem tervezi, hogy felhívja a szlovák külügyminisztert. Ezt akkor teszi meg, amikor valamit el kell intéznie. Úgy fogalmazott: „rosszízű sajtóhírek” miatt nem telefonál, ilyenek „tucatjával jelennek meg naponta”. Nem világos, kire célzott Lajcák, név szerint nem említette a magyar külügyminisztert, ezért – mondta Balázs Péter – ezt nem is veszi magára.