-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A régi könyvtárak fantasztikusan szépek és hangulatosak tudnak lenni. Most a világ legnevezetesebb könyvtárai közül mutatunk meg néhányat.
Augusztus 9-e volt a könyvimádók nemzetközi napja, az International Book Lovers Day. Ennek örömére megmutatunk olvasóinknak a világ legkáprázatosabb könyvtárai közül néhányat – a mentalfloss összeállítása alapján.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
1. Az írországi Trinity College könyvtára
Amellett, hogy fantasztikusan szépek ezek a sötét fából készült boltívek, nem árt tudnunk, hogy ez Írország legnagyobb könyvtára. Ez a könyvtár az, ahova minden olyan újonnan megjelent könyvet el kell küldeni, amely a szerzői jog védelme alatt áll. Itt őrzik az úgynevezett Book of Kells-t, egy kelta szerzetesek által 800 körül készített kódexet.
2. A franciaországi Bibliothèque Nationale
A francia nemzeti könyvtár 1988-ban bővült újabb épületekkel, azóta nőtt meg jelentősen az állománya. De a régi épületek is fantasztikusak – ezek 1868-ra épültek meg. És 1896-ra ez lett a világ legnagyobb könyvtára. Ugyan ezt a rekordot már nem tartja, de lenyűgöző mivolta a mai napig megmaradt.
3. Az Escorial könyvtára Spanyolországban
A könyvtár a San Lorenzo de El Escorial-i királyi kolostorban található. A könyvtárat II. „okos” Fülöp spanyol király hozta létre, és ő adományozta az akkori könyvállomány nagy részét is. A mennyezeten található freskók a hét szabad művészetet ábrázolják. Ma a könyvtár a világörökség részét képezi, és több mint 40000 kötetet őriz.
4. Handelingenkamer, Hollandia
A holland parlament könyvtárában megtalálható minden országgyűlési felszólalás és vita jegyzőkönyve. Amikor a könyvtár épült, még nem volt elektromos áram, ezért hatalmas ólomüveg ablakok vannak az épület mennyezetén. Így jóval kevesebb gyertyára és gázlámpára volt szükség a világításhoz, ami pedig sokkal nagyobb biztonságot nyújtott a könyveknek és az iratoknak.
5. A St. Gallen-i apátság könyvtára Svájcban
Ez a rokokó stílusú könyvtár nemcsak Svájc legrégebbi könyvtára, de egyike a legkorábbi kolostori könyvtáraknak a világon. Több mint 160000 kötetet őriz; ezek közül a legrégebbiek a 7. századból származó kódexek. A világörökség részét képezi.
Ha további gyönyörű könyvtárakat nézegetne, kattintson a mentalfloss gyűjteményére!
Forrás