-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Balkánon nem mindenhol tudnak népszámlálást tartani, a számlálóbiztosoknak pedig több országban okozott komoly nehézségeket munkájuk elvégzése – közölte Rózsa Gábor, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyugalmazott főosztályvezető-helyettese szerdán Budapesten, a Népszámlálások egykor és ma című konferencián tartott előadásában.
Mint elmondta, Bosznia-Hercegovinában 1992-1995 között polgárháború zajlott, s az országban olyanok a viszonyok, hogy „egyhamar itt nem lehet népszámlálást tartani”. Utalt arra, a majdani népszámlálás lebonyolítását nehezíti, hogy a közigazgatási rendszer az etnikailag kevert Bosznia-Hercegovinában rendkívül bonyolult, az ország három körzetre oszlik, ebből az egyik alig néhány száz négyzetkilométeres, ráadásul nagyon rosszak a közlekedési viszonyok.
Ebben az országban három statisztikai hivatal is van, ezek közül az egyik a boszniai szerbeké. Ezeknek az intézményeknek az itteni körülmények miatt nagyon kevés a szakmai tapasztalatuk a népszámlálás terén. 2011-re ugyan tervezték, hogy megtartják a cenzust, de az erről szóló törvényt a mai napig nem sikerült meghozni – világította meg Rózsa Gábor.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Elmondása szerint ugyanakkor a Szerb Köztársaság törvényt hozott, hogy amennyiben nem sikerül a népszámlálást Bosznia-Hercegovinában megtartani, akkor ők saját maguk tartanak egyet ott. Arra azonban nem sok esély van, hogy kapnak ehhez nemzetközi engedélyt – tette hozzá.
Kitért arra, hogy 2010 végén Szerbiában is elhalasztották a népszámlálást, amelyet épp a napokban tartanak meg „rendkívüli és nagy összegű uniós támogatással”, kizárólag interjúk készítésével. Ehhez kapcsolódóan próbaszámlálást tartottak 2009-ben. A kérdőívek összeállításánál figyelembe vették a nemzetközi ajánlásokat, és a nemzetiségi hovatartozásra is rákérdeznek – fűzte hozzá.
A szerbiai kérdőíveken a jelenleg nemzetközi adminisztráció alatt álló Koszovóból származó, ma Szerbiában élő népesség tagjai esetében az ott elhagyott település nevét, és az elköltözés dátumát is bejegyzik a kérdőívre. Az erre vonatkozó kérdés úgy hangzik: „Élt-e valaha a Szerb Köztársaságon kívül legalább egy évig?”. Ez szintén az EU ajánlása alapján került a kérdőívekre. Az úgynevezett kényszerített elvándorlók „menekült” státuszát is bejegyzik a kérdőívekre – hangsúlyozta.
Rózsa Gábor közölte: idén áprilisban volt 30 év óta először népszámlálás Koszovóban, ám azt Szerbia nem támogatta. A szerb kormányzat korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy a koszovói szerb népesség összeírásáról a szerb kormánynak kell döntenie. A koszovói szerb emberek a népszámlálást bojkottálták, erre válaszul a Szerbia déli részén élő albánok is megtagadták a szerbiai cenzuson való részvételt.
Macedóniában van, ahol elaknásított, albánok lakta területeken vezető szűk ösvényeken kell közlekedniük a számlálóbiztosoknak, de az adatfeldolgozás körülményei biztosítottak. Itt áprilisra tervezték a népszámlálást, de az albánok ellenállása miatt ezt elodázták a mostani időszakra – mondta Rózsa Gábor.
Szólt arról, hogy Macedóniában hivatalosan két-két számlálóbiztosnak kellene járnia a körzeteket, az előző népszámlálásnak megfelelő nemzetiségi arányban, ám ezt – két nappal ezelőtti értesülései szerint – nem mindenhol sikerült megvalósítani. A macedóniai statisztikai hivatal ezen kívül azonban – véleménye szerint – megfelelően készítette elő a népszámlálást, a macedónon kívül albán, török és roma nyelven is lehet tájékoztatókat olvasni az összeírásról.