-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nem létezik olyan törvény az Egyesült Államokban, amelyre hivatkozva meg lehetne tiltani egy floridai keresztény csoportnak a terrortámadások évfordulójára tervezett koránégetést, mivel az amerikai jogrendszer a véleménynyilvánítás szabadságára épült.
„A Korán elégetése, mint olyan, nem sérti az amerikai törvényeket" – mondta a Muzulmán Ügyvédek nevű szervezet képviselője. A társaság delegáltjai kedden találkoztak az amerikai igazságügy-miniszterrel.
A véleménynyilvánítás szabadságát garantáló passzus nem csak hogy az Egyesült Államok alkotmányának első kiegészítése, hanem az amerikai identitás alapját képező, féltve őrzött érték.
Ezt támasztja alá, hogy a legfelsőbb bíróság az elmúlt évtizedekben állandóan azoknak adott igazat, akik a véleményüket fejtették ki, még ha azt sokkoló módon tették is - persze csak ha az nem jelentett közvetlen veszélyt másokra.
1989-ben például, egy 5-4 arányban meghozott döntéssel 48 államban eltöröltették az amerikai zászló elégetését tiltó rendelkezéseket, pedig ez nagyon erőszakos cselekedetnek számít a köztudatban. Az ügy alapja az volt, hogy 1984-ben egy amerikai férfi a republikánusok nagygyűlése alkalmából elégette a nemzeti lobogót, hogy így tiltakozzon Ronald Reagan politikája ellen. (Az első mandátumát töltő akkori amerikai államfőt ezen a nagygyűlésen választották meg újra a republikánusok elnökjelöltjévé, s győzött is a néhány hónappal későbbi választásokon.)
Egy jóval frissebb, 2003-as esetben pedig Virginia államot marasztalta el a legfelsőbb amerikai igazságügyi szerv, amiért törvénybe iktatták, hogy tilos nyilvános helyen keresztet égetni. A szabályt azért hozta az állam, mivel a keresztégetést hagyományosan a Ku Klux Klan rasszista szervezettel azonosították. Az ítélet indoklásában a bíróság azt mondta, ha a keresztet nem fenyegető jelleggel égetik el, akkor az nem ütközik a szabad véleménynyilvánítás határaiba, és így nem büntethető.
A mostani ügyben Terry Jones, egy 50 fős floridai gyülekezet lelkésze a Korán 200 példányának elégetését tervezi szombaton, a 2001. szeptember 11-i terrortámadás évfordulóján. Az egyetlen szabály, amelyet ezzel áthág, a tűzgyújtási tilalom, ugyanis Jones úr eddig még nem kért engedélyt a tűzoltóktól. A település szóvivője szerint azonban ez a szabálysértés maximum 250 dolláros büntetést von maga után.