-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A „Kolumbiai Pumák” nevű röplabdacsapat tagjai három kontinensről vannak összeválogatva, a meccsen viszont meg kell tudniuk érteni egymást.
Hogy a női röplabdacsapat játékosai hogyan küzdenek meg a nyelvi választófal okozta problémákkal, arról a columbiamissourian.com számolt be.
A csapat idén 8 új játékost szerződtetett. Fontos, hogy megértsék egymást, ezért a Kenyából, Egyiptomból és más országokból érkező csapattagok, akik közt arab, portugál vagy épp szuahéli anyanyelvű is van, mind igyekeznek elsajátítani az angolt. Egyikük, aki Brazíliából származik, kifejezetten kérte, hogy a legkisebb hibáját is korrigálják.
A pályán azonban mégsem az angol nyelven van a hangsúly. A sportnak saját nyelve van: „az intenzitás és az ünneplés mindenhol ugyanúgy fejeződik ki” – mondja Melinda Wrye-Washington, a csapat edzője. És nemcsak a sportnak, a csapatnak is saját jelnyelve van.
Ha valaki megnézné őket edzés közben, néhány szót vagy szótöredéket hallana, de észrevenné a karhasználattal való kommunikációt is.
Az edző szerint a gördülékeny kommunikáció kialakulása mindig nehéz folyamat, és ez független attól, hogy egy csapat csak amerikaiakból áll-e, avagy nemzetközi. A játékosoknak jelszavakat kell kiáltaniuk egymásnak hangosan, amik a teremben visszhangoznak is, de ez sportnyelv, aminek a megtanulása és helyes használata mindenkinek ugyanolyan erőfeszítés.
A legfontosabb a játékosok beilleszkedése és a helyes morál. „Mindenkinek egyvalamit kell igazán megértenie: a bajnoki mentalitást” – mondta az edző.