-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A legtöbb népszerű nemzetközi társasági portál egy nyelvre készült. A LienKu.com az első olyan közösségi felület, ami az első pillanattól a több nyelven történő kapcsolattartást támogatja.
A világ határok nélkül! – hirdeti magát főoldalán a LienKu.com. A nagy reményekkel induló közösségi portált úgy alakították ki, hogy az az első pillanattól fogva támogassa az eltérő nyelvű személyek, közösségek kapcsolattartását.
A Facebook, a Twitter, a MySpace és a többi népszerű közösségi portál – akárcsak a magyar iwiw – egy nyelvre íródott. Az eredeti nyelv mellett az újabbakat – már amelyik – lokalizáció segítségével támogatják, azaz a portált és annak szolgáltatásait teljesen adoptálják az éppen meghódítani szánt piacon beszélt nyelvre, nyelvekre. Így azonban gyakran kilóg a lóláb: a felhasználók gyakran találkoznak nem kimondottan nekik szánt szolgáltatásokkal, rovatokkal (gondoljunk csak azokra az űrlapokra, amikről nem tudunk továbblépni, mivel amerikai ZIP-kódra tartanak igényt budapesti címünkhöz).
Mindemellett a lokalizált társasági portálok tagadhatatlanul helyi szolgáltatássá válnak: egy olyan világban, ahol az internetezők kétharmada nem beszél angolul, az angol nyelv nem kimondottan hatékony közvetítőnyelv. Ezt a problémát az portál növekedésével „hozzáfejlesztett”, külső automatikus fordítási szoftverekkel szokták orvosolni.
A LienKu.com azzal kecsegteti a felhasználót, hogy az első igazi interkulturális és többnyelvű közösségi portál lesz, ami valóban összeköti az egymás nyelvét nem beszélő felhasználókat, vagy felhasználói csoportokat. A regisztrációval a felhasználó profilját a rendszer automatikusan fordítja orosz, japán, kínai és sok más nyelvre. A fejlesztők azt ígérik, hogy a rendszerbe integrált automatikus fordító alkalmazás segítségével mindenki a saját profiljában beállított nyelven értekezhet a másikkal – üzenjen bármilyen, a LienKu által támogatott nyelven.
A rendszer segítségével egyebek mellett apróhirdetéseket lehet létrehozni – ezek szintén azonnal megjelennek azokon a „kapcsolattartási nyelveken”, amiket a regisztráció során beállítottunk. Azaz az angolul megírt érdeklődésünket hindiül is automatikusan közzétettük. A rendszer által támogatott nyelveken a felhasználók cseveghetnek egymással, méghozzá úgy, hogy a beírt üzeneteket a rendszer automatikusan fordítja minden felhasználó saját nyelvére. Bárki létrehozhat csoportot – a csoport tagjai között a kommunikáció szintén az automatikus fordítás segítségével történik. A jelenleg támogatott tíz nyelv mellé (ezek: angol, spanyol, olasz, francia, német, kínai, portugál, hindi, japán és orosz) további nyelveket lehet javasolni, ha már regisztráltunk.
Az üzemeltetők szerint a portál azoknak szól, akik hisznek a kulturális eszmecsere fontosságában, és akik szerint a világ jobb, toleránsabb és elfogadóbb lehet, ha együttműködünk. Persze, a prémiumszolgáltatások itt is pénzbe kerülnek.