-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A párzás előtti kannibalizmus első látásra egyfajta diszkriminációnak tűnhet, mintha a nőstény a „rokonszenvét” elnyerni képtelen hímeket végezné ki ily módon.
Régóta ismert tény, hogy a nősténypókok közül sokan a párzás előtt vagy után megölik a hímeket, a Pittsburghi Egyetem kutatói szerint a kannibálok több utóddal dicsekedhetnek. A kutatásról az Animal Behaviour című folyóiratban jelent meg tanulmány.
A kutatócsoport Aric Berning vezetésével a zúgpókfélék (Agelenidae) családjához tatozó Agelenopsis pennsylvanica pókfaj viselkedését vette górcső alá, amelynek nőstényei gyakran azonnal felfalják a hímeket, amint azok a közelükbe merészkednek. A párzás előtti kannibalizmus első látásra egyfajta diszkriminációnak tűnhet, mintha a nőstény a „rokonszenvét” elnyerni képtelen hímeket végezné ki ily módon – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
A zúgpókfélék hosszú, háromszög alakú, vízszintes hálókat szőnek, amelyek középen vagy az egyik oldalon tölcsérbe torkollnak. A pókok a tölcsérben tartózkodnak, és amikor a háló elporosodik, újat készítenek a régi fölött. E sajátos hálókészítés a zugpókfélék családjának mindegyik fajára jellemző.
A pókoknál a sperma átadása indirekt úton történik: amikor a hím kész a párzásra, egy tasakot sző, és abba helyezi ivarsejtjeit, majd a párzószervvé alakult két tapogatólába, a pedipalpus segítségével „felpipettázza” a folyadékot. A párzás során a tapogató szinuszainak változtatásával a spermát a nőstény két ivarnyílása (epigynum) egyikébe fecskendezi be.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kutatók, hogy többet megtudjanak az Agelenopsis pennsylvanica viselkedéséről, foglyul ejtettek számos pókot. A nőstényeket nem akadályozták a háló szövésében, amelybe egyiket a másik után „belepottyantották” a hímeket. Mint kiderült, a nagyon éhes nőstények válogatás nélkül azonnal felfalták a hímeket. Így cselekedtek a különösen agresszív példányok is. A kevésbé éhes vagy agresszív nőstények némely hímnek megengedték a párosodást, másokat viszont megettek. Akadtak olyan nőstények is, amelyek egyetlen hímet sem faltak fel.
A kutatások során bebizonyosodott, hogy azoknál a nőstényeknél, amelyek párosodás előtt elfogyasztottak egy-két hímet, a póktojás valamivel „strapabíróbb” volt, és bennük több utód fejlődött, összehasonlítva a kannibalizmust nem „gyakoroló” nőstényekkel. A tudósoknak nem sikerült megfejteniük, hogy pontosan mi célt is szolgál a zúgpókféléknél a párosodás előtti kannibalizmus. Nagy valószínűséggel a nőstények ily módon egyfajta „nyomelem- és vitaminkoktélhoz” jutnak, vagy a „falatozás” valamiféle hormonális választ vált ki.