-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mi a legkorábbi emlékképe? Négy éves kora előtt történt az esemény, vagy utána? Kutatók finomítanák az eddigi elképzeléseket, miszerint a gyermeki emlékképek általában nem nyúlnak túl a négyéves határon. Megtudhatja továbbá, miért emlékezik másképpen a kínai és a nyugati gyermek.
A felnőttek nagy része igen kevés dologra emlékszik a négyéves kora előtti időszakból. E sorok írója például emlékszik arra, amikor kétéves korában letépte a szomszéd nagyfiú (akkor ötéves) gombjait az ingjéről; de arra is, amikor húsvétkor a nyuszi által odatojt ajándékokat keresgette a szomszédos mezőn. Az általános tudományos álláspont ugyanakkor az, hogy négy éves koruk előtt a gyerekek nem feltétlenül rendelkeznek azokkal a kognitív és nyelvi képességekkel, amelyek az emlékek feldolgozásához és hosszútávú elraktározásához szükségesek.
Egy új kutatás szerint azonban lehet, hogy felül kell bírálni ezt a nézetet. A kanadai Newfoundland Egyetem pszichológusa, Carole Peterson vizsgálatai során megerősítette azokat a korábbi eredményeket, melyek szerint még a legfiatalabb gyermekek is képesek múltbéli események felidézésére.
„Ahogy a gyerekek idősebbek lesznek, első emlékeik fokozatosan régebbiekké válnak, majd tízéves koruk körül az emlékek »megszilárdulnak«.” – nyilatkozta Peterson a webmd.com-nak.
A vizsgálat során a kutatók 140 négy és 13 év közötti gyereket kértek meg arra, hogy mondják el legkorábbi emlékeiket, majd két évvel később újra megkérdezték őket. A gyerekeknek mindkét alkalommal meg kellett becsülniük, hány évesek lehettek, amikor az általuk felidézett események történtek, a szüleiket pedig arra kérték, erősítsék meg, hogy valóban megtörténtek az elmondottak.
A kutatók úgy találták, hogy a négy és hét év közötti gyermekek esetében az „első emlékek” nagyon kevés alkalommal egyeztek meg a két interjú során, sőt amikor a kutatók felolvasták nekik két évvel azelőtt előadott emlékeiket, a gyerekek úgy vélték, hogy azok a dolgok nem történtek meg velük. Érdekes módon a megkérdezett tíz és 13 év közötti gyermekek több mint fele ugyanazokat az első emlékeket idézte fel a második interjú során, mint az első alkalommal.
A kutatók most azt vizsgálják, hogy a gyermekek miért bizonyos emlékeket őriznek meg, míg másokat nem: az ugyanis egyértelmű, hogy megrázó és nagyon zavaró emlékekről csak a gyermekek igen kicsi része számolt be a kutatás során.
Korábbi kutatások szerint a kulturális háttér is komoly szerepet játszik a legkorábbi emlékképek megőrzésében. Kanadai és kínai gyerekek vizsgálata során arra figyeltek fel, hogy a kanadai gyerekek legkorábbi emlékei egy évvel régebbiek, mint a kínai gyermekeké – ezt egyébként egy másik, amerikai és kínai gyermekeket vizsgáló kutatás is megerősítette. Az Emory Egyetem utóbbi vizsgálatot vezető kutatója, Robyn Fivush azzal magyarázza ezt a jelenséget, hogy a nyugati gyermekeknek hangsúlyosabbak a korai emlékei, mivel szüleik és más felnőttek gyakrabban utalnak vissza a velük történtekre.
„Ahogy azt számos televíziós műsorból tudjuk, a nyugati kultúrában teljesen elfogadott magunkról beszélni. Kínában ugyanakkor kevésbé illendő saját magunkról beszélni, vagy felhívni magunkra a figyelmet – sokkal illendőbb az eseményekről egy csoport összefüggésében beszámolni.” – magyarázza Fivush. – „Ennek köszönhetően a kínai gyerekek más készségeket fejlesztenek ki korábban, például jobbak abban, hogy odafigyeljenek eseményekre. No és természetesen az anyagyermek kapcsolatban is jelentős különbségek vannak a különböző kultúrák között.”