-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az ITU előrejelzése szerint még az idén elhagyjuk ezt a mérföldkövet, de a széles sáv a legszegényebb országokban lassan terjed. Nem úgy a mobiltelefónia.
Az elmúlt öt évben a duplájára nőtt, és még az idén meghaladja a 2 milliárdot az internethasználók száma a világon – jósolja a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU), mely a friss adatokat a holnap, október 20-án ünnepelt Statisztikai Világnap alkalmából publikálta.
A szervezet úgy becsüli, hogy az idén internetre kapcsolódó 226 millió új felhasználóból 162 millió a fejlődő országokban él, ahol az internetezők tábora az átlagnál gyorsabban növekszik. A különbségek nagyok: az év végére a fejlett országok lakosságának 71, a fejlődő nemzetek lakosságának 21 százaléka rendelkezik majd hozzáféréssel, az otthoni hozzáférések aránya pedig rendre 65, illetőleg 13,5 százalék lesz. A régiók között is jelentős eltérések mutatkoznak: míg az európaiak 65 százaléka hozzáfér a hálóhoz, Afrikában ez az arány 9,6 százalék.
Az ITU álláspontja szerint a széles sávú internet a fejlődés katalizátora, ezért annak elterjesztése kiemelt feladat. „A széles sáv a következő fordulópont, a következő valódi változásokat előidéző technológia. Munkahelyeket teremt, ösztönzi a növekedést és a termelékenységet, és hosszú távon megalapozza a versenyképességet” – nyilatkozta Hamadoun Touré, a szervezet főtitkára. A statisztikából az is kiderül, hogy az elmúlt évben a vezetékes széles sávú előfizetések száma lendületesen nőtt. 2010 végére a vezetékes broadband-penetráció világszinten 8 százalékos lesz (a fejlett országokban 24,6%, a fejlődőkben 4,4%).
A nagy sávszélességű internetnél azonban jóval elterjedtebb a mobiltelefónia, mely a szegényebb országokban is mindennapivá vált. Az ITU úgy becsüli, hogy az év végére a mobil-előfizetések száma világszerte eléri az 5,3 milliárdot. A legnagyobb növekedés e szegmensben egyértelműen a fejlődő piacokon tapasztalható, mivel a fejlett gazdaságokban a piac már ma is telített, 100 lakosra átlagosan 116 előfizetés jut. A fejlődő országokban a penetráció csupán 68 százalékos.
A széles sávú mobilinternet is gyorsan terjed: míg 2005-ben 72 millió 3G-előfizetést tartottak nyilván, ma 940 milliót. A 3G-szolgáltatásokat nyújtó országok száma 95-ről 143 nőtt, miközben számos fejlett gazdaságban megkezdődött a következő generációs, nagyobb sávszélességet biztosító mobiltechnológiák telepítése.
A szolgáltatások díjai között óriási eltérések vannak az egyes régiókban, a széles sávú internet jellemzően a fejlődő, szegényebb országokban rendkívül drága. Egy „belépő szintű” vezetékes kapcsolat például egy fejlődő országban – vásárlóerő-paritással számolva, dollárban – körülbelül 13-szor annyiba kerül, mint egy fejlettben. Az internet-hozzáférés Afrikában, a legszegényebb kontinensen a legdrágább – mutat rá az ITU. A mobiltelefon-szolgáltatások esetében a díjak jóval kiegyenlítettebbek.