-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szlovák külügyminiszter szerint a nyelvtörvényt ért súlyos és igazságtalan magyar kritika miatt sértődtek meg a szlovákok.
A szlovák külügyminiszter az Új Szó című szlovákiai magyar napilapban pénteken közölt interjúban azt mondta: Szlovákia és Magyarország között hiányzik a rendszeres kommunikáció, és ez szerinte problémát okoz.
„A szlovák–magyar kapcsolatokban semmiféle tabutémának nem kellene lennie, a két ország államfőinek, miniszterelnökeinek találkozniuk kellene és mindenről beszélni. Előzetes feltételek nélkül. Minél nagyobb időbeli szakadék van a két találkozó között, annál nagyobb a nyomás, annál érzékenyebben reagálnak a felek. Találkozni kell – hogyan másként lehetne megoldani a problémákat” – fejtette ki az interjúban a szlovák diplomácia vezetője.
Kérdésre válaszolva – van-e a jelenlegi feszült magyar–szlovák viszony közepette értelme a közelmúltban elhalasztott miniszterelnöki találkozónak – leszögezte: „nemhogy van értelme, ennek természetesnek kellene lennie. Minden évben legalább egyszer találkozniuk kellene. Az, hogy 2001 óta nem volt ilyen találkozó, nem normális. A meghívást elfogadtuk, csak az időpontra várunk.”
A szlovák államnyelvtörvény-módosítás kapcsán a Budapesten és Pozsonyban elhangzott nyilatkozatokkal kapcsolatban Lajčák kijelentette: „tudok ezekről (a szlovák kijelentésekről), de ismerem a magyar kijelentéseket is: nyelvi holokauszt, fasizmus, rasszizmus, Bosznia óta a legnagyobb támadás a kisebbségek ellen. Boszniában több mint 100 ezer embert gyilkoltak meg, és ehhez hasonlítják a nyelvtörvényt? Az, ami a szlovák oldalon hangzott el, össze sem hasonlítható azzal, amit a magyar politikusok mondtak a témában, egyes magyarországi kijelentések megbocsáthatatlanok”.
A miniszter sajnálatát fejezte ki afelett, hogy a nyelvtörvény ügyét időben nem tárgyalta meg a kisebbségi vegyes bizottság.
„Sajnálom, hogy a magyar fél nem használta ki a lehetőséget. Mi készek voltunk a kérdésről szakmai síkon beszélni. Többen viszont a kérdést politikai imázsuk építésére használták, a kommunikáció pedig méltatlan szinten zajlott – az egyik parlament akarja megmondani a másiknak, hogy mit tegyen. Ez aztán reakciókat váltott ki a szlovák oldalon. Egy dolog tárgyilagosan beszélgetni, ugyanakkor minden államnak szuverén joga azt mondania: ez a mi kompetenciánk, beszélhetünk róla, de nem hagyjuk, hogy diktáljanak nekünk” – jelentette ki a szlovák diplomácia vezetője az Új Szóban.