-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Alan Turing és Joan Clarke a II. világháborúban együtt dolgoztak a náci haderők titkos kódjának a megfejtésén. Jó barátok lettek, sőt: a homoszexuális férfi egyszer meg is kérte a fiatal lány kezét.
II. világháború, titkosírások, kódfejtők: egy férfi és egy nő története, akiknek a sorsa sok mindenben közös. A közelmúltban mutatták be Nagy-Britanniában az Alan Turing és Joan Clarke életéről szóló mozit, amelynek a címe: The Imitation Game.
Alan Turing nevét már biztosan sokan hallották. Ő az, akitől a modern számítástudomány és a mesterséges intelligencia alapját képező Turing-gépet elnevezték. Turing a II. világháborúban kódfejtőként dolgozott; sikerült feltörnie a németek addig megfejthetetlennek hitt Enigma-kódját. Az utóbbi időben arról is sokat hallani, hogy az igen fiatalon, 1954-ben elhunyt Turing homoszexuális volt, és ezért el is ítélték – nemrégiben kapott csak kegyelmet. De ki volt Joan Clarke?
Joan Clarke Turing munkatársa volt, szintén zseniális kódfejtő a II. világháború alatt. Őróla is elmondható, hogy rengeteg életet mentett meg a munkájával, ennek ellenére róla sokkal kevesebbet hallunk és tudunk. Joan Clarke nem volt homoszexuális, az ő legnagyobb hibája az volt, hogy nőnek született, gy ki kellett állnia a korra jellemző szexista megkülönböztetések próbáját. Clarke az egyetlen nő volt, aki a Bletchley Parkban dolgozott, ahol az Enigma kódjának föltörésével foglalkoztak. Ezen kívül közeli barátja volt Alan Turingnak – egészen annak haláláig.
Clarke cambridge-i diák volt, amikor a témavezetője javaslatára 1939-ben behívták a kódfejtők iskolájába, a Government Code and Cypher Schoolba (GCCS). Az iskolában kiválóan teljesített matematikából, ennek ellenére teljes értékű diplomát nem kapott – az ugyanis nem járt a nőknek egészen 1948-ig. Amikor elvégezte az iskolát, először csak irodai munkát bíztak rá a Bletchley Parkban, amiért heti 2 fontot kapott – lényegesen kevesebbet, mint egy ugyanolyan beosztású férfi munkatárs. Pár nap után azonban kiderült, hogy a képességei messze jobbak annál, mintsem hogy egy irodában üljön: kódfejtőként kezdett dolgozni.
Az Enigma-projekt keretében a német tengeralattjárók által küldött titkosított üzenetek feltörése volt a feladata. A munka legnehezebb része az volt, hogy az üzeneteket azonnal meg kellett fejteni; munkája nyomán azonnal elindultak bizonyos hadi akciók annak érdekében, hogy a tengeralattjárókat hatástalanítsák.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Joan Clarke történetének romantikus szála is van: a munkája során rengeteg időt töltöttek együtt Turinggal, és mind közelebb és közelebb kerültek egymáshoz. Olyannyira, hogy 1941-ben Turing megkérte a lány kezét, Joan pedig azonnal igent is mondott. Másnap azonban a matematikus bevallotta a lánynak, hogy homoszexuális, és nem sokkal később az eljegyzést felbontották. Ennek ellenére Turing és Clarke közeli barátok maradtak a férfi haláláig.
Az új mozi, a The Imitation Game ezt a történetet dolgozza föl Joan Clarke-ot állítva a középpontba.
Forrás