-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A világ legnagyobb online populációjával rendelkező Kínában immár 24 millió internetfüggő fiatalt tartanak számon.
Az internetfüggőségben szenvedők száma csaknem megduplázódott az utóbbi öt évben – derül ki az egyik kínai ifjúsági szervezet által készített, szerdán ismertetett felmérésből, amelyben több mint hétezer 6-29 éves kínai lakost kérdeztek internethasználati szokásaikról.
Az internetfüggőség megállapítására nem létezik pontos meghatározás, de függőnek tartják azokat a netezőket, akiknek iskolai eredményeit, karrierjét, vagy baráti kapcsolatait hátrányosan befolyásolja a világháló használata. A függőséghez továbbá hozzátartozik a kényszeres internethasználat és a világháló megvonásával jelentkező zaklatottság, depresszió.
Januárban közzétett adatok szerint a kínai internethasználók száma elérte a 384 milliót, 60 százalékuk 30 évnél fiatalabb. Becslések szerint a legveszélyeztetettebbnek tekintett 18-23 év közötti korosztály 15,6 százaléka számít internetfüggőnek.
A kínai szülők országszerte több mint 400 rehabilitációs intézményhez fordulhatnak, ha gyermekük függőségét kezeltetni szeretnék. Számtalan klinikán azonban katonai fegyelem és szemlélet uralkodik, a betegek a számítógép előtt töltött órák helyett fizikai kiképzésen is átesnek.
Tavaly augusztusban a 15 éves Teng Szen-san (Deng Senshan) halála - akit a Kuanghszi Csuang (Guangxi Zhuang) autonóm terület közigazgatási központjában található rehabilitációs intézetben vertek agyon -, valamint hetekkel később egy szecsuani (Sichuan) internet-elvonótáborban életveszélyesen megvert 14 éves fiú esete is nagy port kavart a kínai médiában. A botrány kapcsán a kétségbeesett szülők az elvonótáborok hasznosságát is megkérdőjelezték.
Az egészségtelen internethasználat elleni legújabb irányelvek alapján a káros szenvedélyről való leszoktatást nem az internet kikényszerített tilalmával, hanem a világháló helyes használatának bemutatásával próbálják elérni.
A kínai hatóságok ezzel összhangban tavaly ősszel indítottak újabb kampányt az illegálisan üzemeltetett online játékok ellen, amelyek szerintük a fiatalokra nézve káros és egészségtelen tartalmakat közvetítenek.
Az internetfüggők csaknem fele az online játékok rabja is egyben, de a különböző chatprogramok és az online romantika is sokakat visz a kísértésbe. A Pekinghez vagy Sanghajhoz hasonló fejlett kínai nagyvárosokban az ország szegényebb területeihez képest sokkal kevesebb fiatalt igéz meg az internet – derült ki a felmérésből.