-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Bezárják az Igazgyöngy Alapítvány iskoláját” és „Antiszemita indíttatású sírrongálás történt a Farkasréti temetőben: megrongálták a Latabárok sírját” – értesülhettünk múlt héten a Facebook jóvoltából az aktualitásokról. Aztán kiderült, hogy az egyik história két, a másik három éves, és ráadásul nem is igaz. Szóval nem árt óvatosan bánni a „megosztom” gombbal.
Ön is szokott a Facebookról tájékozódni? – Ha valaki ügyesen válogatja össze az ismerőseit és a lájkolt sajtóorgánumokat, és azoknak ügyesen iratkozik fel a hírfolyamára, akkor kizárólag a Facebook kinyitásával olyan válogatását találhatja meg a híreknek, amely éppen elegendő lehet a napi tájékozódáshoz. De ha nem is elegendő, az biztos, hogy többnyire hasznos, ha az ismerőseink szűrőjén keresztül válogatjuk a híreket. (Persze arra nem árt ügyelni, hogy mindenféle szempontból kiegyensúlyozott baráti kört ápoljunk; persze csak akkor, ha igényünk van a többoldalú tájékozódásra.) Az egyoldalúságon kívül mi lehet ennek a tájékozódási formának a hátránya? – Az alábbiakban erre mutatunk néhány példát.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Augusztus utolsó napjaiban jó néhány futótűzként terjedő hírről értesültünk a Facebookon keresztül, amelyekről hamarosan kiderült, hogy – ha nem is álhírek –, de semmiképp sem mondhatóak aktuálisnak. Hiába szólnak ugyanis például a tanévkezdésről, több évvel korábbi cikkekről, eseményekről, reflexiókról van szó. A hírekre (és sajnos pláne a rossz, negatív tartamú hírekre) amúgy is kiélezett közösségi oldali felhasználók persze boldogan és hátborzongva osztják tovább ezeket az anakronisztikus híreket. Mígnem valaki egyszer rá nem jön, hogy hoppá, ez a hír bizony már több éves, így nagy hírértéke ma már nincs. Persze ilyenkor rendszerint már nagyon nehéz megállítani a megosztási lavinát, az anakronizmusok így meglepően sokáig túlélnek…
Azt már megszokhattuk, hogy a postafiókunkba érkező levelek egy tetemes része kamu: egy héten néha háromszor is megnyerjük a lottót, olyan állásokat nyerünk el, ahol dolgozni nem nagyon kell, viszont annyit fogunk keresni, hogy menten meggazdagszunk, és bár az örök életet talán még senki nem ígérte nekünk, a hosszú, kényelmes, egészséges életet már annál többen. Ezeknek a spameknek már nem dőlünk be; már túl régen élünk velük kénytelen-kelletlen együtt. Ahhoz is hozzá vagyunk edződve már, hogy a közösségi oldalakon is terjednek városi legendák, álhírek, úgynevezett hoaxok – többnyire új vírusokról vagy épp a lehetséges óvintézkedésekről, brutális kriminalitású eseményekről és az örökzöldnek számító egészségügyi területről. Ezekre is egyre inkább figyelnek a felhasználók, és igyekeznek ellenőrizni a hír igazságtartalmát. Az ellen azonban, úgy tűnik, egyelőre védtelen vagyunk, hogy az ismerőseink milyen, már régóta lejárt szavatosságú híreket osztanak meg. Különösen abban az esetben vagyunk hajlamosak eltévedni, hogyha a különböző ügyeket propagáló csoportokban, hálózatokban osztják meg ezeket. Az utóbbi időkből két példát emelünk ki.
Az egyik hír a sok iskolakezdésről szóló negatív hír közé illeszkedett: arról szólt, hogy a csodálatos munkát végző Igazgyöngy Alapítvány és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény működése augusztus végére végveszélybe került. A cikk kiemelt, a facebookos link alatt is olvasható része arról szólt, hogy a szerző szeptemberben még részt vesz egy londoni konferencián, aztán bezárhatja az iskoláját. Az írás hiteles helyen, a Taní-tani Online-on jelent meg, a szerző már hitelesebb nem is lehetne, ugyanis a cikket maga L. Ritók Nóra, az intézmény igazgatója, A nyomor széle című blog szerzője írta. Egy dologból lehetett rájönni, hogy a hír nem aktuális: ez pedig a közlés dátuma. A cikk ugyanis két évvel ezelőtt, 2011. augusztus 22-én jelent meg, és akkor volt aktuális. Az alapítvány helyzete – lehet mondani – nagyon hasonló azóta is, de azok, akik megosztották a cikket, ezt vélhetően nem tudták. Ők ugyanis kommentár nélkül, úgy továbbították a hírt, mintha az mai lenne. A lavinát aztán maga a szerző volt kénytelen megállítani, aki figyelmeztette a cikkét megosztókat, hogy az egy két évvel korábbi írás. Ettől függetlenül elképzelhető, hogy még ma is olvassák aktuálisként néhányan a cikket.
De nem csak az olyan aktuális, nevezetes időpontokat lehet – akarva vagy akaratlanul – kihasználni, amilyen a tanévkezdés. Mindig vannak olyan közfelháborodást keltő, botrányos ügyek, amelyek rengeteg facebookos megosztást eredményeznek. A napokban ilyenből a hozzánk a Latabár-család sírjának a megrongálását dokumentáló fénykép jutott el. A kép, amely egyébként minden bizonnyal valódi volt, és a készítője töltötte fel saját, nyilvános albumába, a megrongált sírt ábrázolta. A képaláírásból pedig a következőt tudhattuk meg:
„Ennek az országnak rengeteg vidám órát adott, egy család, akit a Latabároknak hívtak... Most jöttem a Farkasréti temetőből, mert tegnap kaptam egy figyelemfelhívó telefont, arról, hogy vandálok, feltúrták a Latabár sírhelyet. Nem akartam hinni a szememnek, kimentem. Iszonyat amit láttam. Miért volt ez jó valakinek? Se motor, se autónyom nincs a közelben. Emberi kéz tett ilyen csodát. Ilyen országba élünk ma.”
És bár a retorika kissé hatásvadász, a konklúzió pedig a túláltalánosítás szép példája, ennek alapján még mindig hitelesnek tűnt a dokumentum. Aztán a kép feltöltésének dátumánál láttuk, hogy az 2010. október 3-án került fel a Facebookra, tehát közel három éve. Ettől még persze a hír nem lenne kevésbé felháborító… Az már azonban kacifántosabbá teszi az ügyet, hogy a képhez írt nyilvános kommentárokból és egy gyors guglizásból hamar kiderült, hogy a sírt nem szándékosan rongálták meg, hanem egy idős sofőr gázolt át rajta, mert elvesztette uralmát a kocsija felett (legalábbis a Farkasréti temető igazgatója és a család egy élő tagja így tudta). Az persze felháborító, hogy az október első napjaiban már látható rongálást – az október végi hírek tanúsága szerint – még egy hónap elteltével sem sikerült helyreállítani.
Hogy mi a tanulság mindebből? – Az biztos, hogy egy-egy hír esetében nem elég megnézni, hogy általunk hitelesnek tartott személy vagy szervezet osztotta-e meg. Arról sem elég meggyőződnünk, hogy az eredeti forrás hitelesnek vélhető-e. Mindenképp fontos ellenőrizni a cikk, híradás, kép stb. dátumát is. Ezen kívül – bár ez időigényes és kontraproduktív is lehet – néha nem árt belepillantani a kommentárokba is. Így talán kiküszöbölhető, hogy több éves híreken háborodjunk fel úgy, mintha azok is maiak lennének. Így talán több időnk és energiánk marad az aktualitásokra.